Заканата од се поверојатната светска трговска војна ќе биде во фокусот на агендата.

Рускиот претседател Владимир Путин, кинескиот претседател Си Џинпин и премиерот на Индија Нарендра Моди ќе учествуваат на тридневната годишна средба.

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган, исто така, ќе присуствува во својство на претседавач со Организацијата за исламска соработка.

БРИКС е основан во 2009 година и на тој форум се повеќе од 40 отсто од светстката популација. Една од целите е воспоставување противтежа на економските правила што ги наметнува Западот.