Иако многу љубители на алткоините на пазарот за криптовалути се сведоци на огромен раст во последната недела, главната вест е дека пазарната капитализација на биткоинот за прв пат надмина трилион долари.

Тоа се случи во петокот кога цената на биткоинот беше нешто помалку од 55.000 американски долари. Ако тоа го помножиме со моменталната понуда на биткоин (18,6 милиони), ќе добиеме нова пресвртница. Биткоинот незапирливо руши нови рекорди, достигнувајќи и 57.500 долари, а етериумот за прв пат сруши 2.000 долари. Претседателот на филијалата на ФЕД во Св. Луис Џејмс Булард верува дека поголемиот интерес за биткоин не претставува закана за доларот како резервна валута во светот.

Ентони Помплиано, ко-основач и партнер во „Morgan Creek Digital Assets“, има поинакво мислење. Тој предвидува дека биткоинот, чија понуда е ограничена на 21 милиони монети (и нема диво печатење како кај редовните валути), може да достигне 500.000 УСД до крајот на деценијата, а потоа (тука нема временско ограничување) може дури и оди до милион.

„Верувам дека биткоинот на крајот ќе стане светска резервна валута и дека неговата пазарна капитализација ќе ја надмине пазарната капитализација на златото“, рече тој за CNBC.

Кога биткоинот ја скрши магичната граница од трилион долари, тој објави на Твитер: „Почивај во мир, мечко“.

Тој ги имаше предвид сите оние кои постојано предупредуваа дека еуфоријата отиде предалеку. Елон Маск има огромно искуство со такви скептици, бидејќи отсекогаш се соочувал со оние кои биле убедени дека акциите на Тесла биле страшно преценети. Во последно време, Маск е главен „играч“ на пазарот на криптовалути, особено откако Тесла купи 1,5 милијарди долари во биткоини.

Минатата недела Маск уште еднаш докажа дека е непредвидлив. Не толку многу затоа што смета дека цените на биткоинот и етериумот се високи (тој дури тоа го рече за акциите на Тесла во мај минатата година), туку рече дека е само малку подобро да се поседува биткоин од обичните пари:

„Кога каматната стапка е негативна за класичните валути, само будала не би барал други можности. Но, биткоинот е скоро исто „срање“ како и класичните пари. Клучниот збор заврши. ”