ВАШИНГТОН (Ројтерс) – Американските и мексиканските преговарачи се „многу блиски“ до финализирање на Договорот САД – Мексико-Канада, изјави извор од Вашингтон запознаен со разговорите во саботата, откако висок официјален претставник во Мексико изјави дека двете страни оствариле напредок на трговскиот договор.

Лицето додаде дека претседателот на Собранието на САД, Ненси Пелоси, сè уште требало да се согласи за ревидирање на пактот, познат како УСМКА.

Мексико ја одобри УСМКА оваа година, но ратификувањето на САД го закочија демократските пратеници, кои изразија загриженост во врска со спроведувањето на одредбите за труд и животна средина.

„Се приближуваме, јас сум убеден“, изјави заменик-министерот за надворешни работи на Мексико за Северна Америка, Исус Сеад, пред новинарите пред канцеларијата на американскиот трговски претставник во Вашингтон. Тој рече дека најверојатно ќе се врати во понеделник за да ги продолжи разговорите.

Во петокот навечер, Саед изјави дека треба да се решат многу прашања.

Портпаролот на Пелоси не можеше веднаш да се најде за коментар, а канцеларијата на американскиот трговски претставник не одговори на барањето за коментар.

Една точка на расправа е околу челикот, откако американскиот трговски претставник Роберт Лејтизер побара во последна минута ревидирање на  дефиницијата за тоа што ќе претставува северноамерикански челик според автомобилските правила за потекло.

 

Забрането превземање на содржината без претходна согласност од редакцијата на БанкоМетар.мк