Фондот треба да ги објави своите нови економски прогнози следниот месец

Трговските конфликти го уништуваат глобалниот раст, но Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) вели дека светот е „далеку од предвидување на глобална рецесија“, изјави официјален претставник на фондот за Ројтерс, кој треба да ги открие своите нови економски прогнози следниот месец.

Во четвртокот, ММФ објави дека царините или заканите наметнати на американски и кинески нарачки може да заземат 0,8% од БДП на глобалната економија во 2020 година. и да предизвикаат загуби во наредните години.
„Комерцијалните конфликти го отежнуваат растот. Но, не гледаме рецесија во сегашното основно сценарио. Мислам дека можеби сме далеку од тоа “, изјави претставник на МВФ запознаен со подготовката на предвидувањата.

„И покрај слабите резултати во производството, не гледаме еластичност во услужниот сектор, а довербата на потрошувачите останува голема. Прашањето е колку долго може да се набљудува оваа стабилност и сите индикатори внимателно да се следат “, рече официјалниот претставник, кој нема дозвола да зборува во јавност.

Фондот објавува економски прогнози два пати годишно што се совпаѓаат со неговите пролетни и есенски состаноци, кои вклучуваат очекувања за глобалниот бруто-домашен производ за тековната и наредните години.

Преговарачите во име на САД и Кина треба да се состанат во Вашингтон следната недела за да одржат разговори на министерско ниво со цел да се смири трговската војна меѓу двете страни што ги потресе финансиските пазари и вроди со глобална рецесија.

Оваа недела тензиите се намалија малку по серијата гестови на добра волја од Пекинг и Вашингтон.

Објавено во петокот, тоа покажа поголем од очекуваниот раст на продажбата на мало во САД во август, што може дополнително да ги еродира притисоците на рецесионерските пазари.

Во четвртокот, портпаролот на ММФ, Гери Рајс, им рече на новинарите дека трговската војна, која сега е во втора година, влијае на глобалната економија, поткопувајќи ја довербата на деловните активности, инвестициите и трговијата, но не откри детали за претстојните акции.

Економистите анкетирани од „Банкрејт“ изјавија дека има 41% шанса американската економија да западне во рецесија до претседателските избори во ноември 2020 година.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк