Последната ескалација на конфликтот во источна Украина и одлуката на рускиот претседател Владимир Путин да ги признае Доњецк и Луганск како независни републики, влијаеше и на движењата на Московската берза, кои драстично паднаа во текот на денот.

Според рускиот весник Комерсант, настаните од вчера доведоа до панична распродажба на рускиот финансиски пазар, поради што Московската берза доживеа пад.

„Во текот на тргувањето, индексот на Московската берза падна за повеќе од 14 отсто, што не е забележано од кризата во 2008 година. „Зголемените ризици од почетокот на војната во Украина ги принудуваат меѓународните и руските инвеститори да го продаваат својот имот во рубли“, пишува рускиот весник.

Како што се наведува, падот на берзата следел во првите часови од тргувањето. Во првиот час, индексот загуби 2,6-2,8 отсто од вредноста, а ситуацијата нагло се влоши откако портпаролот на Кремљ најави итен состанок на Советот за безбедност на Русија.

„Никој не сака ситуацијата да се повтори за време на кризата на Крим, кога рубљата нагло падна како одговор на настаните што се случија“, изјави Евгениј Шиленков, заменик генерален директор на „Велес Капитал Инвестмент“.

Дополнителен пад на берзата следеше откако лидерите на Доњецк и Луганск апелираа до претседателот на Русија да ја признае независноста на овие украински региони.

„Потоа на пазарот започна уште еден бран на продажба. „Инаку, понеделник е слободен ден на берзите во САД, а за падот најмногу придонесоа европските и домашните инвеститори“, велат од компанијата.