Од почетокот на годината, богатството на Џоу Зинфеи опадна за 66%

Най-богатата жена в Китай стана и най-големият губещ от търговското напрежение

Екраните што ги користеа IPhone и Tesla некогаш ја направиле најбогатата жена во Кина. Меѓутоа, сега американско-кинеската трговска војна ја претвори во најголемиот губитник за 2018 година меѓу кинеските милијардери.

Џоу Зинфеи, претседател на Consumer Electronics, Lens Technology Co, изгуби 66 проценти од своето богатство, или околу 6,6 милијарди долари од почетокот на годината. Ова е најголемото намалување на односот меѓу најбогатите кинески граѓани според Bloomberg Billionaires Index.

Во 2015 година, Џоу беше прогласена за најбогата жена во Кина, а оваа година ја доби наградата на најбогата жена која сама го стекнала своето богатство.

Акциите на Lens Technology паднаа за 62 отсто од јануари, поради продажбата на акциите на Apple Inc., откако американскиот претседател Доналд Трамп воведе повисоки давачки за увезените стоки од Кина. Влијание врз компанијата, исто така, покажаа активностите на Илон Маск и истрагата против него од страна на Комисијата за хартии од вредност на САД.

Милијардери како основачот на Alibaba Group Holding Ltd. Џек Ма и Главниот извршен директор на Tencent Holdings Ltd. Ма Вататон, исто така, изгубија голем дел од нивното богатство. Кинеските милијардери, кои се на листата на 500 најбогати луѓе во светот, изгубиле вкупно 86 милијарди долари од почетокот на годината.

Според извештајот на Oxford Economics, објавен во петокот, кинеските акции добија најмногу удари поради трговските тензии со САД, одколку која било друга земја.