Од 1 март, 10-те најбогати луѓе на планетата вредат вкупно 1,56 трилиони долари, 115 милијарди долари повеќе отколку еден месец порано.

Новина е што првиот човек на американската корпорација Мета Марк Цукерберг напредуваше за едно место, додека Индиецот Мукеш Амбани се врати во топ 10 најбогати за прв пат во последните две години.

Исто така, Илон Маск ја загуби титулата најбогат човек на светот во јануари, бидејќи акциите на неговиот производител на електрични автомобили паднаа.

Тој е втор на листата, неговото богатство се зголеми од 182,6 милијарди долари на нешто повеќе од 200 милијарди долари, намалувајќи ја разликата меѓу него и Бернар Арно од Франција, кој ја предводи глобалната компанија за луксузни стоки LVMH.

Арно имаше многу добар месец, додавајќи 19 милијарди долари на неговата нето вредност, но не толку добро како Маск, чие богатство скокна за 27 милијарди долари.

Сепак, никој на листата на богати немаше толку добар месец како Марк Цукерберг, чие богатство се зголеми за речиси 35 милијарди долари, што е најголема добивка од сите 10 на листата, благодарение на значителниот скок на цената на акцијата на Мета.

Доволно беше Цукерберг да се искачи на 4-то место во светот, од 5-то во февруари, заменувајќи ги местата со Лери Елисон од Оракл.