Ова е најголем пад во последните шест месеци, објави Bloomberg Billionaires Index

Най-богатите в света са загубили 63 млрд. долара заради търговското напрежение

Најбогатиот човек во Европа Бернард Арно.

 

Комбинираното нето богатство на 500-те најбогати луѓе на планетата опадна најмногу за последните шест месеци во четвртокот. Ова го покажуваат податоците од Bloomberg Billionaires Index.

Групата на богаташите изгуби скоро 1,2% од средствата, или речиси 63 милијарди долари, откако цената на акциите на производителите на луксузни стоки тргнаа надолу поради трговските проблеми на Кина. Причината за ова беше падот на американските задолжителни резерви поради загриженоста за зголемените приноси на државните хартии од вредност.

Состојбата на најбогатиот човек во Европа, Бернард Арнон, се намали за околу 3,5 милијарди долари, најсилна од сите во индексот. Основачот на најголемиот светски производител на луксузни стоки LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SE веќе поседува 73,5 милијарди долари.

Сопствениците на Chanel – браќата Ален и Жерар Вертхајмер, загубиле 775 милиони долари, а Франсоа Пино, основачот на компанијата сопственик на Gucci – Kering, се раздели со 1,6 милијарди долари.

Големите имиња во технолошкиот сектор, исто така, не беа поштедени. Основачи на Amazon.com Inc. Џеф Безос, на Facebook Inc. Марк Цукерберг од Алфабет АД Лари Пејџ и Сергеј Брин и Мајкрософт Корп. Бил Гејтс изгубија комбинирано 8,4 милијарди долари.

Во исто време Ворен Бафет – трет по богатство човек во светот, беше единствениот во првите десет на индексот, кој го заврши  вчерашниот ден побогат. Неговото богатство се зголеми за 1,2 милијарди долари на 90 милијарди долари.