Овие 5 дестинации се совршени за патниците кои се надеваат дека ќе имаат меѓународна авантура во рамки на понизок буџет. Светот е твој !

 

Најголемиот мит за патувањето е тој дека патувањето е прескапо. Патувањето дури може да Ви заштеди пари, особено ако AirBnB го изнајми Вашиот стан додека не сте дома. Настрана од курсовите на валутите и изнаоѓањето евтини летови, патувањето е полесно отколку кога било досега. Изберете дестинација и може да биде ефтина варијанта, дури и ако не живеете во луксуз.

1) Египет
Луѓето мислат дека Египет е ништо друго освен некои пирамиди во пустината, но има уште многу други работи. Без разлика дали сакате да пливаат со дoгонгс или да посетите вистинска оаза, Египет е место за вас. Она што најмногу е впечатливо е неверојатната разновидност: од планините Синај до гнурење на Дахаб, ова е земја која навистина го има сето тоа. Белата пустина која е многу позната, и со право, со своите геолошки формации ќе ве натера да почувствувате дека сте на друга планета, а јужните градови како Асуан исто така би можеле да бидат од друг континент. Плус тоа, Египет е ефтина земја: зборуваме за пет долари за евтин хотел. Сè на сè, Египет е една од оние дестинации за скриени одмори кои не добиваат доволно внимание во печатот, со богата историја и подвижна уметничка сцена која нуди нешто што би можеле да го посакате.

2) Киклади, Грција
Ова се островите на кои луѓето одат да се венчаат и да се венчаат во стил. Меѓутоа, повеќето луѓе не знаат дека има стотици острови, многу од нив неверојатно убави и неверојатно ефтини.На малиот остров Донуса од Наксос во есен, може да се изнајми цел стан за само 15 евра за една ноќ. И тоа со поглед на плажа, и централна локација покрај локалните ресторани и барови. Кампувањето е неверојатно, а да не зборуваме дека е бесплатно. Да се ​​излезе од стандардниот одмор има свои награди, па така овие острови не се само убави туку и евтини, што ви даваат вкус на Европа без високи европски цени.

3) Бејрут, Либан
Бејрут е еден од оние скриени дијаманти во рамките на Блискиот исток, но ноќниот живот го прави познат во целиот свет. Со  одлични ресторани, Бејрут е како голем западен град со не-западен буџет, каде што можете да направите се, да јадете сè, да купите сè, да изнајмите смештај евтино со прекрасни океански погледи. Либан е мал и лесен за патување, па патувањата може да ве однесат лесно низ разновиден пејзаж, од антички планински градови до урнатините во грчки стил во Тир. Со својата француска култура и вкусна кујна, Либан е едно од оние интересни места кои едноставно не добиваат доволно публицитет.

4) Берлин, Германија
Во земјата на високи цени – Германија се наоѓа малата противречност на земјата: Берлин. Полн со уметници и имигранти, Берлин е место каде што можете слободно да одите во уметничка галерија и да добиете вкусен оброк за 2 €. Авионските билети не се премногу скапи за да стигнете таму, и штом ќе бидете таму, местата каде што ќе одите се неповторливи: Од алтернативни клубови до неверојатни музеи, Берлин има историја и пулс. Доаѓата повторно тука ако ви се допаѓа пост-апокалиптична уметничка атмосфера и ако навистина сакате секаква светска храна.

5) Ош, Киргистан

Киргистан е “Швајцарија на Исток”. Киргистан, со своите планински долини и езера кои изгледаат како нешто од најсладок „флафи“ сон, е уште поубав од Швајцарија, а не да спомнувам, за мал процент од цената. Ова е најразновидната, неверојатна планинска околина која најверојатно ќе ја видите во вашиот живот, со погледи и природа што ќе ве остават очајни. Културата е во руско-турски стил, а луѓето се најпријатните што најверојатно ќе ги сретнете. Патувајте низ целата земја за да го добиете целосното искуство, при што Ош е најстариот и културно најинтензивниот град за да отседнете. Притоа, ќе потрошите околу 10 долари за една соба, а храната е свежа и вкусна. Најверојатно најдобро е да се избегне зима, иако оние планински врвови покриени со снег се веројатно визија вредна да измрзнете.

 

Наум Димитровски