Најголемите европски економии ја завршија пандемиската година подобро од очекуваното, но изгледите сè уште се мрачни поради ширењето на нови мутирани соеви на коронавирусот, како и хаотичниот почеток на имунизација на населението, додека еврозоната веќе заостанува зад Кина и Обединетите Држави.

Најголемите европски економии во последните месеци од 2020 година ги надминаа очекувањата на економистите, пишува Тајмс, посочувајќи на официјалните податоци.

Иако продолжувањето на ширењето на коронавирусот ги стави компаниите под нов притисок, и Германија и Шпанија избегнаа пад во последниот квартал – германската економија порасна за 0,1 процент од предвидениот нула раст, додека Шпанија се спротивстави на очекувањата за пад од 1,5 процент и забележа раст од 0,4 проценти.

Франција, втора по големина економија во Европската унија (ЕУ), влегува во двојна рецесија откако падна за 1,3 проценти во последниот квартал од минатата година, но тоа, според лондонскиот весник, сепак е подобро од предвиденото намалување за четири проценти од страна на аналитичарите.

Сепак, иако економијата во еврозоната се одржува подобро од очекуваното, таа е далеку полоша од кинеската и американската, подвлекува „Тајмс“ и посочува дека Европската централна банка (ЕЦБ) предвидува пад на бруто домашниот производ (БДП) за 7,3 проценти во текот на целата година.дека Кина имаше раст од 2,3 проценти, а САД пад од 3,5 проценти.

Опасност од двојна рецесија

Најголемите европски економии избегнаа мрачни прогнози во четвртиот квартал, и покрај новите мерки за борба против пандемијата КОВИД-19, што ги ограничи активностите на потрошувачите и деловните субјекти, пишува Фајненшл тајмс (Фајненшл тајмс).

Сепак, посочува британскиот весник, разнишаното темпо на закрепнување на трите земји од првичното економско влијание на пандемијата ги стимулира предвидувањата на некои економисти дека еврозоната сè уште е во опасност да западне во двојна рецесија оваа зима.

Растот на БДП во САД од еден процент и во Кина од 6,5 проценти во четвртиот квартал нагласува колку е лошо погодена Европа од ширењето на вирусот, па затоа според Фајненшл тајмс се очекува да се опорави побавно од двете најголеми светски економии.

Во споредба со растот во Кина и помалиот пад во САД, Европа претрпе подлабока рецесија, со пад на БДП во текот на годината за 5 проценти во Германија, 8,3 проценти во Франција и 11 проценти во Шпанија, сите рекорди по Втората светска војна. , посочува весникот, додавајќи дека со влошувањето на изгледите за германската економија, владата во Берлин го помести крајниот рок до кога економијата ќе се врати на нивото на пред-пандемијата – од почетокот на средината на следната година.

Одделните податоци објавени во петокот (29 јануари) покажаа дека австриската економија, погодена од силниот пад на трошоците на мало, бидејќи земјата воведе нови ограничувања, падна за 4,3 проценти во четвртиот квартал, додека Белгија се претстави подобро од 0,2 проценти во споредба со претходните три месеци.

Понатамошни ризици

Иако податоците сугерираат дека европските компании најдоа начини да се справат со ограничувањата, изгледите остануваат мрачни бидејќи ширењето на заразни видови на вирусот, заедно со бавната и хаотична дистрибуција на вакцините во Европската унија, го зголемува ризикот од подолги ограничувања и поголема потреба за финансиски стимулации.

Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард веќе вети дека ќе ја зајакне поддршката доколку е потребно, додека членот на Управниот совет на ЕЦБ и гувернер на Централната банка Габриел Махлуф изјави дека во моментов нема потреба да се намалуваат каматните стапки, но дека оваа опција е отворена доколку се влошат економските изгледи .

Растот во Германија и Шпанија, како и помалиот пад од очекуваниот пад во Франција во последните три месеци од 2020 година, укажа на отпорност на економијата во еврозоната, иако светли точки ги прикриваа вознемирувачките изгледи, според Ројтерс.

Некои аналитичари велат дека нема многу индикации дека позитивната динамика ќе продолжи и во првиот квартал од оваа година, како резултат на разочарувачката дистрибуција на вакцините, новите ограничувања во многу европски земји и најновите податоци кои укажуваат на континуирани слабости во еврозоната во наредните месеци

Падот во Франција, кој следеше со скок од 18,5 проценти во третиот квартал по првите мерки за заклучување, ги надмина очекувањата за намалување од четири проценти, но, како што истакнува Ројтерс, Франција ќе дознае во наредните денови дали владата ќе воведување нови ограничувања и особено дали училиштата ќе бидат затворени.

Во Германија, канцеларката Ангела Меркел и водачите на федералните покраини се договорија последната недела од јануари да ги продолжат ограничувањата до средината на февруари, бидејќи таа земја, некогаш модел во борбата против пандемијата, се бори со вториот бран и рекордна смртност од КОВИД-19.

Минатата недела, поради вториот бран мерки за затворање, германската влада ја намали прогнозата за раст за оваа година на три проценти, што е голема промена во споредба со проценката од минатата есен за 4,4 проценти.

Економските изгледи во еврозоната се заматени од спорот меѓу Европската унија и британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ околу набавката на вакцини во ЕУ и враќањето на инфлацијата во Германија, што ги отежнува проценките во ЕЦБ.

Податоците на ЕЦБ објавени во петокот покажаа дека кредитирањето на компаниите од еврозоната се зголеми минатиот месец и покрај враќањето во рецесија, додека банките соопштија дека го засилуваат пристапот до кредит поради страв од банкрот поради нови ограничувања.