Компанијата веќе не служи помфрит, се надева дека ќе се врати на менито на есен

Некои ресторани во новоотворениот синџир за брза храна „Вкусно и точка“, кој го замени „Мекдоналдс“ во Русија, привремено ќе престанат да служат помфрит, јавуваат руските медиуми.

Недостатокот на правилна разновидност на компири значи дека гостите ќе мора да најдат различно гарнир за да ги придружуваат нивните хамбургери и нагетси.

Компанијата вели дека очекува да има помфрит повторно на менито до есен.

Мекдоналдс се повлече од Русија во знак на протест поради инвазијата на Украина.

Американскиот гигант за брза храна ги продаде своите ресторани на руски бизнисмен, а во јуни неколку негови продажни места повторно се отворија под името „Вкусно и точка“.

Но, еден месец по отворањето, една од клучните ставки на менито е дефицитарна. „Рустичните компири“ – подебела верзија на традиционалното француски помфрит – исто така може да бидат недостапни.

Во изјава за руската новинска агенција Таас, компанијата објасни дека во 2021 година имало лоша жетва за различните компири потребни за правење помфрит.

Се вели дека компанијата генерално се обидувала да набавува компири од руски производители, но и дека станало невозможно да се увезува компири од пазарите кои би можеле да понудат привремена замена за домашните култури.

Меѓутоа, во изјавата на Телеграм насловена како „Има компири – и тоа е тоа“, руското Министерство за земјоделство се обиде да ја омаловажи секоја загриженост поради недостигот на компири.

„Рускиот пазар е целосно снабден со компири, вклучително и со преработени. Покрај тоа, веќе пристигнуваат посевите од новата реколта, што ја исклучува можноста за недостиг“, соопшти Министерството.

„Мекдоналдс“ го отвори својот прв ресторан во Москва во 1990 година, знак на советска Русија која формира поблиски економски и културни врски со Западот.

Но, повеќе од три децении подоцна, американската икона се повлече од Русија заедно со десетици други западни компании, во знак на протест поради руската инвазија на Украина. Русија сега е под широки западни санкции, кои ги нарушуваат синџирите на снабдување и ја зголемуваат невработеноста.

Се очекува руската економија да се намали до 10% во 2022 година.