© Reuters.  Navarro Warns Wall Street to Stay Out of China Trade Talks

(Блумберг) – Трговскиот советник на Белата куќа, Питер Наваро, ги предупреди банкарите на “Волстрит” и менаџерите на хеџ-фондовите да се повлечат од притисокот врз претседателот Доналд Трамп за да постигне брз трговски договор со кинескиот претседател Кси Џинпинг.

“Како дел од операцијата на кинеската влада, овие глобалистички милијардери и држат предавање на Белата куќа пред самитот на Г-20 во Аргентина”, рече Наваро во својот говор во Центарот за стратешки и меѓународни студии во Вашингтон во петокот. Нивната мисија е “да го притиснат овој претседател во некој вид на договор”, но наместо тоа, ја ослабуваат неговата преговарачка позиција и “не може да се дојде до добар договор”.

Наваро рече дека инвеститорите треба да ги пренасочат своите “милијарди” долари во помагање и обнова на области погодени од загубите на работни места. “Волстрит, излезе од тие преговори”, рече Наваро. “Донеси ги вашите Голдман Сакс  пари за Дејтон, Охајо, и инвестирајте во Америка”.

Наваро не понуди детали за тоа како банкарите на Волстрит или инвеститорите вршат притисок врз Белата куќа. Но, неговите коментари дојдоа два дена откако претседателот на “Голдман Сакс” и поранешниот економски советник на Трамп, Гери Кох, зазеде храброст, велејќи дека Трамп најде “еден економист на Амазон кој смета дека трговскиот дефицит е важен и го слуша само него.”

Американските акции продолжија да опаѓаат во петокот по коментарите на Наваро, кои додадоа на мрачните изгледи создадени од разочарувачките заработувачки во технолошкиот сектор и загриженоста за пазарот на нафтата.

Кох, заедно со секретарот за финансии, Стивен Мнучин, уште еден поранешен извршен директор на “Голдман Сакс”, се одвои од трговската политика од Наваро и стратег на Белата куќа Стив Банон, кој се залага за поконфликтен пристап кон Кина.

Трамп се очекува да разговара за трговијата со Кси, кога ќе се состанат на самитот на Група 20 од 20-ти ноември. во Буенос Аирес. Додека Трамп бара од властите на владата да ги претстават условите за можна спогодба со Кси, кинеските официјални претставници не дадоа никакви индикации дека се подготвени да ги исполнат клучните барања на САД, како што е запирање на нелегалните трансфери на технологии или враќање на поддршката за претпријатијата во државна сопственост.

Наваро рече едноставното купување повеќе американска соја и јаглен нема да ја задоволи администрацијата на Трамп, која бара подлабоки “структурни промени” во кинеската економија. Тој рече дека довербата во азиската држава се влоши, при што Белата куќа се сомнева во способноста на Пекинг да ги следи своите ветувања.

“Како да имаш договор со некого, ако тие дури и не ја признаваат вашата загриженост? Тоа е Алиса во земјата на чудата “, рече Наваро.

Во понеделникот пред среднорочните избори во Конгресот, Трамп изјави на митингот на кампањата во Форт Вејн, Индијана, дека сé уште верува дека тој и Кси би можеле да го решат спорот.

Претходно оваа недела кинескиот потпретседател Ванг Кишан рече дека Кина е подготвена да разговара за решенија за трговската војна, иако додаде дека Пекинг нема да биде “малтретиран и угнетен од империјалистичките сили”.