По минатонеделното највисоко ниво од 483 американски долари, акциите на GameStop паднаа на само 53 долари, колку што вредеа утрово. Иако сè уште е значителен скок во однос на нивната вредност на почетокот на јануари, многу трговци обединети на Reddit сега се соочуваат со потенцијално огромни загуби, пишува порталот PC Gamer.

PC Gamer разговараше со десетина трговци од Reddit чии загуби се движеа од неколку илјади до 850 000 американски долари. Сите тие велат дека се вознемирени од ненадејниот пад на цената на акциите на „Гаместоп“.

Многу финансиски експерти предупредија за овој исход, од моментот кога Redditors првпат се фокусираа на акциите на GameStop.

Тие предупредија дека поединците кои не разбираат целосно во што влегуваат, може да страдаат на крајот, кога цената нагло ќе падне.

Форбс ја истакна итноста на овие предупредувања со извештајот наречен „Ве молиме продадете го GameStop пред да падне цената“.

Вредноста на акциите на американскиот ланец продавници за видео игри „GameStop“ претходно достигна рекордна вредност поради „битката на берзата“ помеѓу две групи инвеститори, првиот што се обложи дека вредноста на акциите ќе падне и другите кои вештачки ја зголемуваат пазарната капитализација на целата компанија.

Таканаречениот „краток продавач“ инвеститор позајмува акции на одредено време, продавајќи на отворен пазар со надеж дека вредноста ќе падне во иднина, што значи дека тие ќе остварат профит со тоа што последователно ќе купуваат акции со помала вредност . На спротивната страна има трговци обединети на популарната страница Редит кои сакаат да се спротивстават на големите хеџ фондови кои, според нивните зборови, „со години манипулираат со пазарот“.

Кратката продажба е напредна тактика на тргување на берзата и носи значителен ризик, имајќи предвид дека потенцијалните загуби во неа се неограничени бидејќи, теоретски, вредноста на акцијата може да расте на неодредено време.

И покрај предупредувањата и наглиот пад на цените, сè уште не се подготвени да се предадат.

Една од дефинитивните персонификации на заедницата на трговци обединети на „Редит“ е скоро култната посветеност на борбата против хеџ фондовите кои започнаа со „скратување“ на акциите на „GameStop“. Како војниците во битка, корисниците се охрабруваат едни со други „да ја држат линијата“ и „да веруваат во планот“.

А има и други кои, барем јавно, го делат тој оптимизам. Инвеститорот милијардер и сопственик на кошаркарскиот тим Далас Маверикс, Марк Кубан, од една страна, ги охрабри луѓето да не ги продаваат своите акции.

„Најдоброто нешто што можете да направите сега е да ги задржите вашите акции и да продолжите да работите со GameStop. Ако сè уште верувате во причината зошто сте купиле акции и тоа не се сменило, зошто да продадете? “, Напиша Kубан на „Редит“.

Кубан рече дека верува оти одлуката на Робинхуд да го ограничи купувањето на акциите на „GameStop“ придонесе за пад на цените, бидејќи тие го намалија пристапот до значителен број купувачи, принудувајќи ги продавачите да ја намалат нивната цена за да привлечат други потенцијални инвеститори. Тоа го создаде она што тој го нарече „пад на робинството“, пренесува Нова економија.

Сепак, сега оваа платформа за тргување ги зголеми ограничувањата за купување на акции, но само по падот на цените.

Според ажурираните ограничувања, Robinhood сега ќе им овозможи на корисниците да купат 100 акции на GameStop наместо 20 како порано.

Корисник на Reddit кој ја започна оваа битка со хеџ фондовите изгуби 19 милиони долари за два дена бидејќи падна вредноста на акциите.