БРИСЕЛ / ЛОНДОН (Ројтерс) – Преговарачите за Brexit допрва треба да потпишат договор за британските услови за развод, објавија официјалните претставници на ЕУ денес, по серијата разговори во Брисел, за да се обидат да ги придвижат разговорите напред, пред премиерот Тереза Мај да пристигне на самитот подоцна оваа недела.

Со помалку од шест месеци додека Британија ја напушти Европската унија, британскиот министер за Brexit Доминик Раб се состана со преговарачот на ЕУ Мишел Барние и амбасадорите на 27-те други земји-членки беа одделно повикани на состанок.

Но, и покрај некои извештаи, високи извори на ЕУ рекоа дека преговорите допрва треба да донесат конечна спогодба за водачите да ја одобрат оваа недела, а некои сигнализираат дека ќе треба да се соберат повеќе состаноци за да се постигне договор за условите за повлекување.

Раб замина за Брисел, откако двете страни “заеднички се согласија дека разговорите лице в лице се неопходни” за “големите прашања што сé уште треба да се решат”.

Една од нив беше “заостанувањето” за да се спречи враќањето на контролите на границата меѓу британската провинција Северна Ирска и членката на ЕУ Ирска. Овој аранжман го зајакна спротивставувањето на плановите на Меј откако нејзините сојузници од Северна Ирска го обвинија блокот дека се обидуваат да ја приполнат провинцијата.

Најголемото поместување на Британија во надворешната и трговската политика со децении, исто така, ја дели конзервативната партија на премиерот, со критичари, како што е претходникот на Раб, притискајќи ја Меј да ја промени својата стратегија.

Дејвид Дејвис, кој поднесе оставка од функцијата министер за Brexit во јули, во неделата ја обвини владата за прифаќање на “јазикот на ЕУ за справување со границата со Северна Ирска”.

“Ова е една од најфундаменталните одлуки што владата ги донесе во модерните времиња. Време е членовите на владата да го вратат својот колективен авторитет “, напиша Дејвис, кој се залагаше за Британија да ја напушти ЕУ на референдумот во 2016 година.

“Оваа недела авторитетот на нашиот устав е на линија”, рече тој во една статија во “Сандеј тајмс”.

Дејвис, исто така, ја притисна Меј да го напушти својот предлог Brexit, кој вклучува престој во слободната трговска зона со ЕУ за индустриски и земјоделски производи. Блокот “го отфрли. На јавноста не му се допаѓа. Парламентот нема да гласа за тоа “, напиша тој.

 

Лобирање

Досега, Мај покажа малку апетит за промена на тактиката, обидувајќи се да ги убеди Конзервативните членови на парламентот и оние во опозициската Лабуристичка партија да гласаат за секој договор врз основа на нејзиниот план.

Лобирањето на Меј од сите страни во последниве недели се зголеми, бидејќи Лондон и Брисел го приближија договорот за нацрт-договор за повлекување за да ги покријат условите за развод, транзициониот период и решението за Северна Ирска.

Спречувањето било какво враќање на “тешка” граница во Ирска стана една од главните пречки, бидејќи активистите на Brexit стравуваат дека застојот со рок на важење ќе ја задржи Британија во царинска унија со ЕУ на неодредено време.

Може да се инсистира дека секој царински аранжман како дел од заостатокот мора да биде привремен, но ЕУ одби да го утврди крајниот датум.

Министерот за здравство, Мет Хенкок, посочи дека застојот би можел да биде привремен без таков датум, аргумент што може да падне во вода со некои евроскептички пратеници.

“Постојат различни начини да се осигура дека нешто е на ограничено време”, изјави Хенкок за Би-Би-Си. “На пример, можете да поставите услови во моментот кога аранжманите завршуваат”.

Дури и ако Мај постигне договор за повлекување, таа ќе се бори да ја добие преку парламентот и може да најде опозиција од малата партија на Северна Ирска која ја поддржува тука малцинската влада во други закони, како што е буџетот.

“Целосно ги ценам ризиците од” нема договор “, но опасностите од лошиот договор се полоши”, пишува во весникот Белфаст телеграф Арлин Фостер, претседател на Демократската унионистичка партија.