Трендот станува модерен во САД благодарение на политичарите и познатите личности

Кога последен пат кога откри дека платата ти е намалена за повеќе од 20%?

Ако сте платени во биткоини, одговорот е на почетокот на овој месец, кога криптовалутите паднаа за 21% за неколку часа. Иако донекаде закрепна, цената на биткоинот продолжува да паѓа за приближно 25% од рекордното високо ниво од пред околу еден месец. Брзиот пад одразува само една од опасностите на трендот што се појавува, кој станува модерен благодарение на политичарите и познатите личности – да ја добивате вашата плата во дигитални валути.

Во време кога американските градови се натпреваруваат за инвестирање во брзорастечката блокчејн индустрија, нивните лидери се повеќе се обидуваат да промовираат политики што им овозможуваат на повеќе луѓе да добиваат барем дел од својата плата во криптовалути.

Градоначалникот на Мајами, Френсис Суарез, минатиот месец изјави дека ќе ја добие својата следна плата од 100% биткоин и најави дека работи на план да плати повеќе од 4.000 вработени во градската управа со криптовалути. Не само тоа – локалните жители ќе можат да плаќаат даноци и такси во биткоини, рече тој во интервју за телевизијата Блумберг претходно овој месец.

Новоизбраниот градоначалник на Њујорк, Ерик Адамс, вели дека истражува начини за милиони луѓе кои работат во најголемиот американски град да бидат директно платени во биткоини или други криптовалути. Тој самиот минатиот месец најави дека првите три плати ќе ги добие во биткоини. Професионалните спортисти Расел Окунг, Одел Бекам Јуниор и Арон Роџерс исто така рекоа дека ќе добијат барем дел од својата плата во криптовалути. Бројот на биткоин банкомати во САД порасна за 577% на околу 28.500 во последните две години, според Coin ATM Radar.

И покрај ризиците, поддржувачите укажуваат на можноста за големи профити во време кога традиционалните инвеститори се повеќе се свртуваат кон криптовалутите. Нивната цена сигурно може да падне, но исто така може да се искачи на повисоки нивоа отколку што некогаш сте очекувале од годишното зголемување на платите деноминирани во фиат, забележуваат тие.

„Можеби не сме премногу далеку од светот во кој работодавците го нудат ова“, рече Кејти Барера, економист и основач на Групацијата Prysm и програмски директор на програмата за блокчејн и дигитални средства на Wharton Economics на Универзитетот во Пенсилванија. „Дали вработените ќе одлучат да го прифатат овој предлог е посебно прашање“, додаде таа.

Сепак, ако тоа се случи, Bloomberg News разговара со експерти за најважните работи што треба да ги имате на ум кога донесувате одлука.

Контрола врз пресметките

Една од најатрактивните работи за плаќање во одредена криптовалута е, се разбира, потенцијалниот раст. Во последните десет години, цената на биткоинот нагло порасна од неколку долари на над 45 илјади долари, дури и по последниот пад. Со оглед на овогодинешниот забрзан раст, човек кој добил годишна плата од 100.000 долари во биткоини на 1 јануари и успеал да ја задржи цело време, дури и по падот, има околу 170.000 долари. Ова е сериозно враќање.

Но, едно од основните правила за инвестирање е дека минатите перформанси не се показатели за идните резултати. Да, биткоинот следи неверојатна нагорна траекторија. Но, како што покажува падот за време на викендот, криптовалутите и сличните монети се исклучително нестабилни. Цената на најголемата криптовалута се зголеми за 80 отсто во февруари, потоа падна за 20 отсто за една недела и порасна за уште 30 отсто две недели подоцна. Во мај, криптовалутата падна за 42%, а на крајот на ноември цената на биткоинот падна за повеќе од 8% за еден ден. За некој со плата од 100 илјади долари во биткоини, тоа би изнесувало загуба од 8000 долари за еден ден.

Висока нестабилност

Повеќето луѓе платата ја добиваат на помали рати во текот на целата година. Ова може до одреден степен да го ублажи остриот пад на плаќањата со криптовалути со распределба на потенцијални зголемувања и загуби со текот на времето. Но, ова сè уште остава многу прашања неодговорени. На пример, што се случува ако има голема промена на цената помеѓу последниот ден од периодот на плаќање и денот кога ја добивате платата?

За да се справат со таквата неизвесност, Мати Гринспен, основач и извршен директор на Quantum Economics, препорачува луѓето да вклучат компензација со фиат пари во нивните договори. Тоа ќе биде во локалната валута на вработениот, како што се долари, фунти или евра. Наместо да добиваат 0,05 биткоини во секој период, договорот ќе предвидува вработените да добиваат 3.000 долари во биткоини по нејзината цена во одреден период. Ова ќе елиминира дел од растот ако биткоинот следи нагорна траекторија, но ќе обезбеди постабилна плата со текот на времето.

Исто така, важно е да се запамети дека не сите монети се однесуваат исто и таквата клаузула во договорот може да ги блокира вработените во токен, што на крајот постигнува неочекуван пресврт во споредба со другите криптовалути. Овој викенд, на пример, падна цената на биткоинот и етерот, но во реалноста првата криптовалута имаше полошо од втората. Според аналитичарите, ова може да се должи на врските на биткоинот со поголемите макро трендови во економијата во споредба со врската на етерот со децентрализираните финансии и незаменливите токени. Дури и пред една година, оваа разлика не беше толку очигледна.

Планирајте ја вашата даночна стратегија рано

Плаќањата со криптовалути ги поедноставуваат плаќањата на многу начини. Теоретски, можете да ја елиминирате вашата банка како посредник. Дознаките се побрзи и потранспарентни, што е многу важно доколку вашиот работодавец е во друга земја.

Даноците се посебно прашање. Во Соединетите Американски Држави, Федералната даночна агенција ги третира виртуелните валути како сопственост, што значи дека нивниот даночен статус повеќе личи на акции и обврзници отколку на пари.

Затоа, примателите должат едноставен данок на доход за која било пазарна вредност на монетите кога ќе ги добијат, рече Лиза Зарленга, партнер во Steptoe & Johnson во Вашингтон.

Примателите исто така мора да плаќаат даноци на капитални добивки кога продаваат или разменуваат криптовалути за други дигитални валути.

Сложените даночни сметки се една од причините што може да го направат плаќањето во криптовалути главоболка и за работодавците и за вработените.
„Секогаш постои разлика помеѓу она што работодавачот го платил за криптовалута и пазарната вредност во моментот кога ја троши на плати поради промените на цените“, рече Шехан Чандрасекера, шеф на даночната стратегија во CoinTracker, кој им помага на луѓето да управуваат и да ги пресметаат даноците. на нивните трансакции со криптовалути. Ова исто така може да доведе до компликации за вработените кои добиваат криптовалути директно од криптовалутите на нивните работодавци.

Голем број софтверски алатки им помагаат на Американците да ги следат крипто трансакциите за сметководствени цели. Тие вклучуваат CoinTracker, TokenTax, Taxbit и Bittax. За да го олеснат процесот, луѓето треба да ја следат нивната основна цена во табела (вредноста на криптовалутата на денот кога биле платени во неа), рече Џамин Десаи, основач на апликацијата Reconcile за данок на капитални добивки за акции и криптовалути. трговци. Повеќето брокерски фирми не им помагаат на крипто-инвеститорите да ја следат нивната основна цена, па затоа е тешко да се знае колку победуваат или губат ако направиле повеќе занаети, рече Десаи.

Ова е тежок процес. Но, експертите велат дека потрошувачите во САД, дури и оние кои се надеваат на децентрализирана иднина, треба да ја имаат на ум Федералната даночна агенција, која почна да ги санкционира луѓето кои не пријавуваат криптовалути.

Проценете го вашиот апетит за ризик

Дали заработувате колку познат спортист? Ако не, добивањето на вашата целосна плата за една година или дури неколку месеци во биткоини веројатно претставува поголем ризик за вас. Една (финансиски одговорна) славна личност која добила милиони долари во последниве години сигурно имала можност да собере пари, имот и други средства. На овој начин полесно ќе претрпи значителни загуби, па дури и ќе плати за цела година, во случај пазарот да се најде на „меч“ територија.

Ова не значи дека треба целосно да се откажете од плаќање во криптовалута. Едвард Моја, висок пазарен аналитичар во Оанда, верува дека лице кое заработува 100.000 долари може да размисли да подели 20% од својата плата на криптовалути и акции, под претпоставка дека 80% оди за домување, храна, сметки за домаќинството и транспортни трошоци. На крајот на краиштата, некои вработени веќе ги добија своите плати во комбинација од акции и готовина.

Но, со оглед на нестабилноста на криптовалутите, луѓето кои сакаат да добијат плата во криптовалути и ќе се пензионираат во следните десет години треба да размислат за едноцифрен процент од нивната плата, рече Моја. Младите луѓе со минимални финансиски обврски треба да размислат да инвестираат не повеќе од четвртина од нивната плата во криптовалути, додаде тој.

Друг ризик е прифаќањето. Некои рани поборници на биткоин се надеваа дека криптовалутите ќе станат вообичаени. Иако многу трговци на мало почнаа да прифаќаат биткоини, тој сè уште е далеку од тоа да биде универзална валута и криптовалутата не е широко прифатена како начин за складирање на вредноста. Исто така, секогаш кога плаќате за нешто во биткоини, имате такса. Во последно време во САД се околу 10 долари, но просечната такса може да достигне и 60 долари, покажуваат податоците на компанијата Bitinfocharts. Повисоки такси се наметнуваат кога блокчејнот, кој нуди ограничен простор за трансакции, е пренатрупан.

Друг предизвик се регулативите. Гери Генслер, претседател на Комисијата за хартии од вредност, ги опиша криптовалутите како „Дивиот Запад“ и рече дека сака построг надзор на пазарот. Промените во регулаторната средина, особено кога конгресмените се обидуваат да одговорат на растечкото влијание на криптовалутите, може да создадат повеќе неуспеси и да ја зголемат нестабилноста, рече Моја.

Значи… дали треба да плаќате во биткоини?

Казната ќе варира во зависност од возраста, богатството, локацијата и толеранцијата за ризик. Но, експертите генерално советуваат претпазливост, особено ако размислувате да добиете голем процент од вашата плата во криптовалути.

Страствените инвеститори може да размислат за претворање на нивната плата во криптовалута. Гринспен вели дека вработените едноставно можат да изберат дел од својата плата рачно да конвертираат во криптовалута во секој период на плаќање. Ова е малку потешко отколку ако тие автоматски се плаќаат во криптовалути, но тој вели дека тоа ќе овозможи поголема контрола врз тоа кога и дали ја добиваат платата во дигитални пари.