Пандемијата им нанесе силен удар на градските хотели, кои зависат од комбинација на деловни посети и патувања за време на рекреација.

Група независни сопственици на хотели во Соединетите Држави создаваат „бунтовнички сојуз“ за да ја преживеат пандемијата и да спречат нивните имоти да бидат преземени од големите ланци како што се „Мериот Интернешнл“ и „Хилтон Ворлдоулд холдингс“, пренесува Блумберг.

Групата, предводена од Pebblebrook Hotel Trust, ја создаде новата компанија Curator Hotel & Resort Collection, чија цел е да ги намали цените на сè, од постелнина до обработка на кредитни картички. Овој потег е направен во најтешката година во историјата на модерната хотелска индустрија, а растот на случаи со КОВИД-19 се заканува да го уништи скромниот раст на патувањата.

„Ние се обидуваме да им дадеме на сопствениците и на операторите независни алатки за алтернативен начин на живот и заштита од продажба на нивниот бизнис или преземање од голема марка“, рече извршниот директор на „Пеблбрук“, Џон Бортс „Ние сакаме да го сториме тоа на начин што ќе им даде флексибилност да бидат бунтовници какви што сакаат да бидат“, додаде тој.

Компаниите како што се Мериот, Хилтон и Хајат хотели поседуваат малку недвижен имот, бидејќи тие добиваат голем дел од профитот со лиценцирање на брендови и обезбедување услуги на инвеститори во недвижнини, кои се подготвени да се усогласат со одредени стандарди како дел од зделката. За време на кризата, тие се фокусираат на привлекување сопственици на постојни хотели, привлекување на таканаречени меки брендови, кои им овозможуваат на сопствениците да се приклучат на поголема мрежа без да поминат низ целосен ремонт.

„Реновирањата како процент од нашите новоотворени хотели имаа најголем удел по светската финансиска криза. Очекуваме бизнисот со преструктуирање да расте врз основа на разговорите што започнуваат сега “, рече Арне Соренсон, извршен директор на Мериот, презентирајќи ги резултатите на компанијата.
Во годината до септември, исполнетоста на американските хотели беше во просек под 45%, што е пад од 68% за истиот период во 2019 година, според податоците на компанијата STR. Пандемијата им нанесе силен удар на градските хотели, кои зависат од комбинација на патници за деловно патување и одмор, кои пристигнуваат да вечераат во локалните ресторани и да ги посетуваат културните институции.

Акциите на Пеблбрук, чии 53 имоти го вклучуваат хотелот Вицерој Санта Моника и одморалиштето Парадајс Поинт во Сан Диего, паднаа за 33 проценти од почетокот на годинава, како и индексот на инвестиции на Блумберг во инвестиции во недвижнини кои поседуваат хотели. Иако цената на акциите на хотелските компании се зголеми по вестите за напредок во развојот на вакцините, прогнозите на индустријата сугерираат дека целосно закрепнување може да трае најмалку три години. Акциите на „Пеблбрук“ во вторникот пораснаа за 4,7%, во услови на општ пораст на цената на акциите на хотелските компании.

Борц вели дека неговата компанија започнала да го развива планот откако ја победила групата Блекстоун да се здобие со хотелски права „ЛаСале“ во 2018 година. Договорот вреден две милијарди долари го направи Пеблбрук најголемиот американски сопственик на хотели со независен животен стил на скала за преговори за пониски цени со голем број продавачи на легла.

Кураторот ќе се обиде да обезбеди слични попусти за другите сопственици на хотели, поставувајќи такси што се околу 15% пониски од она што големите брендови го сакаат и ќе им понуди краткорочни договори што на сопствениците ќе им дадат слобода да излезат од програмата по 12 месеци.

Пеблбрук е мнозински сопственик на Куратор. Останатите членови вклучени во финансирањето имаат малцински удел, вклучително и Benchmark Hotels & Resorts, Viceroy Hotels & Resorts и Provenance Hotels.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк