Секоја берза за купување биткоин или која било друга криптовалута треба да има предупредување „не е за почетници“. Рака на срце во секој текст што зборува за купување биткоин, има нешто такво и веднаш оди со советот „не вложувајте повеќе од она со што можете да се збогувате“.

Зарем повеќето луѓе не започнуваат сами да составуваат мебел и кога ќе заглават некаде, само тогаш ги отвораат упатствата за склопување. Сепак, со криптовалутите, последиците се малку посериозни и може да се забележат со јазот во паричникот, каде што порано стоеја добрите, стари хартиени пари.

Па, по лудиот пораст на цената на биткоинот (ова важи и за повеќето други криптовалути, т.н. алтткоини) од октомври минатата година од нивото од околу 10-11.000 долари до средината на април, кога достигна рекордни 64.000 долари, тој започна да паѓа малку, а потоа стрмно. во кој изгуби половина од таа рекордна вредност до денес и сега чини околу 34.000 УСД, а во еден момент падна под 30.000 УСД.

Јасно е зошто ова не е за почетници, бидејќи едно од златните правила за инвестирање во што било, а пред се во вакви непостојани средства е да се вооружите со трпеливост. Оттаму е важно да не купувате повеќе отколку што можете да изгубите, бидејќи е тешко да бидете трпеливи ако банката или некој друг доверител ви дише во врат и ви ги бара парите.

Во тоа време, на ниво од 64.000 долари за биткоин и околу 4.000 долари за етереум, втора најпопуларна криптовалута, пазарната капитализација на сите криптовалути изнесуваше над два трилиони долари (две илјади милијарди). Деновиве, вредноста на сите криптовалути е околу 1,3 трилиони. За околу два месеци, вредност од околу 700 милијарди долари исчезна.

За раните инвеститори во биткоин и оние кои играат на долг рок, ова не е новост, туку нешто што се зголемува на секои неколку години, да речеме во 2018 година, кога по брз скок на 20.000 американски долари, вредноста падна на 8.000 УСД за биткоин во неколку дена. За нив, ова е дури и шанса ефтино да добијат криптовалути.

На пример, компанијата Микростратеџи, еден од најгласните поборници за биткоинот, пред неколку дена објави дека купила 13.005 биткоини за околу 489 милиони долари во готово. Таа во своите средства сега има 105.085 биткоини за кои платила околу 2,74 милијарди долари или просечно 26.080 долари за еден биткоин.

Еден од главните двигатели на растот на биткоинот се случи во февруари кога производителот на електрични автомобили Тесла – Илон Маск купи биткоини за 1,5 милијарди долари. Потоа тој продаде околу 10 проценти од биткоинот во април и заработи околу 100 милиони долари, повеќе од продажбата на автомобили досега. Сепак, сега во вториот квартал, компанијата очигледно ќе покаже загуба бидејќи цената падна под нивото на кое купи.

Патем, Маск стана една од причините за падот на вредноста на биткоинот во април, кога преку низа твитови изрази сомнеж за биткоинот и конечно престана да продава автомобили за биткоини поради влијанието на рударството на биткоиотн врз потрошувачката на енергија и околината. Така, познатиот претприемач од икона, стана еден од најомразените ликови меѓу фановите на биткоин.

Сепак, далеку поголем ефект врз цената на биткоинот е ударот на Кина. Кинеското раководство им забрани на банките и на институциите за плаќање да вршат обработка на трансакции со криптовалути, а потоа ефикасно забранија рударство на биткоин на нејзината територија, каде што имаше огромни „фарми“ на компјутери за рударење на биткоин.

Ова е особено точно во провинцијата Сечуан, каде најголемиот дел од електричната енергија се добива од хидроцентралите и каде се наоѓаат околу 90 проценти од рудниците за биткоин во Кина. Опремата сега се мигрира од Кина во земји како Казахстан, каде електричната енергија е исто така ефтина, но се добива од фосилни горива, но исто така и во Тексас, чии власти се отворени за криптовалути и чија дистрибуција на електрична енергија е децентрализирана.

Од друга страна, парламентот на централноамериканската држава Ел Салвадор усвои закон со кој биткоинот станува законско средство за плаќање во оваа земја. Светската банка одби да му помогне на Салвадор да спроведе биткоин во својот финансиски систем.

Во секој случај, сега се води дебата дали пазарот за криптовалути е „мечка“, односно дали продавачите доминираат над купувачите, што значи натамошен пад на цените, или само „натопување“, што значи дека оние што продаваа крипто валути во паника веќе се распродадени сега цената почнува да расте, по што, судејќи според претходните искуства, новиот врв би можел да биде значително над тој 64.000 долари.

Милјардерите бара регулација

Пазарот на криптовалути стана многу покомплексен отколку на почетокот на годината кога биткоинот сочинуваше над 70 проценти од пазарната капитализација на сите криптовалути. Денес, нејзиниот удел е под 50 проценти, а во меѓувреме се појавија нови работи, како што се децентрализираните финансии (DeFi). Можеби технологиите се нови, но некои работи не се менуваат, како што е барањето на богатите инвеститори државата да не се меша кога тие заработуваат пари, туку да ги штити кога работите одат надолу.

Имено, американскиот милијардер и сопственик на НБА тимот Далас Маверикс, Марк Кубан вложи значителни средства во DeFi токенот Iron, чија вредност во еден момент падна на нула. Некои тврдат дека сопствениците на мрежата побегнале со парите на инвеститорот, додека велат дека едноставно имало масовна продажба и паника за овој токен. Елем, познат инвеститор и милијардер, повика на регулирање на т.н. пазар. stabilcoin за да ги заштити инвеститорите од измама.