БЕРЛИН (Ројтерс) – Новиот лидер на германската Христијанско-демократската Унија (ЦДУ) во неделата ги претстави плановите за промена на политиката за мигранти на партијата пред европските избори следната година, сигнализирајќи дека таа може да се коси со либералниот пристап на нејзиниот ментор Ангела Меркел.

Конзервативната партија ја избра Анегрет Крамп-Каренбауер за да ја замени Меркел како свој лидер во петокот, со што нејзиниот прв кандидат ќе стане следниот канцелар на Германија, која ја има најголемата економија во Европа.

Меѓутоа, тесната победа над поконзервативниот Фридрих Мерц доведе до поделби во најголемата германска партија, која мора да се обиде да се обедини пред гласањето следниот месец во Европскиот парламент и четири државни избори во 2019 година.

Една од најдлабоките поделби е над политиката на мигранти.

“Сакам да свикам дискусија за “за миграција и безбедност со експерти и критичари на политиките за мигранти и бегалци за да работат на конкретни подобрувања”, изјави Крамп-Карренбауер за неделникот Билд ам Зонтаг.

“Нашата програма за европските избори ќе се надгради со овие резултати”.

Пристапот на Меркел во 2015 година ја еродира нејзината популарност и доведе до загуби на регионалните избори, кулминирајќи со нејзината одлука во октомври да се повлече од лидерството на партијата. Таа има за цел да остане како канцелар до следните сојузни избори во 2021 година.

Простор за промена

Со гласањето за Крамп-Каренбауер, ЦДУ избра континуитет, но новиот лидер за германската телевизија изјави дека ова не исклучува некои промени.

“Стоите на рамениците на вашиот претходник. Она што е добро продолжува и каде што има простор за промена на работите, ќе направиме промени”, изјави таа за радиодифузерот ARD.

Иако Крамп-Каренбауер беше помалку критикувана за миграционата политика на Меркел од нејзините ривали на натпреварот за раководство, таа тврди дека мигрантите мора да учат германски, а оние што имаат криминално досие не можат да останат. Но, најмногу од сè, таа истакна дека ЦДУ не смее да остане премногу долго инертна по ова прашање.

Една од нејзините главни задачи на изборите следната година во трите источните држави ќе биде да ги придобијат гласачите кои се свртеа кон екстремно десничарската Алтернатива за Германија (АфД), која ги искористи стравувањата за интеграција на мигрантите.

Сега застапени во сите 16 федерални држави и на избирачките места со околу 14 отсто, тоа е главната опозиција во парламентот за “големата коалиција на Меркел” на ЦДУ, нивните конзервативни баварски сојузници и социјалдемократите (СПД).

Според анкетата на Емнид, конзервативниот блок има 29 отсто, што е за 1 поен повеќе од минатата недела, но е помал од 32,9 отсто на минатогодишните избори, што е најнизок резултат од 1949 година. СПД се намали на 15 отсто од 20,5 отсто на изборите.

Поранешниот канцелар на СПД, Герхард Шредер, изјави за Ханделсблат дека ЦДУ направил грешка со својот избор.

“Мерц би била подобра шанса за да се поделат двете главни партии подалеку од една од друга. Тоа не е важно само за ЦДУ и СПД, туку за цела Германија”, изјави тој за Ханделсблат Дејли .