Инвеститорите претпазливи пред седницата на ФЕД

2015-10-28 01:20

Јапонската валута во однос на еврото на меѓународните пазари скокна на највисоко ниво во последните седум недели, откако инвеститорите тргуваа претпазливо поради малиот ризик пред почетокот на дводневната редовна седница на ФЕД. Еврото во такви околности во однос на јенот ослабна за 0,6 проценти на 133,03...

Цените на нафтата под 48 долари

2015-10-27 01:07

Цените на нафтата на меѓународните пазари се стабилизира под 48 $, под притисок на загриженоста во врска со скоро полните капацитети за складирање кои додатно го нагласуваат проблемот на прекумерната понуда. На лондонскиот пазар цената на нафтата остана речиси непроменета во однос на претходното затворање и изнесуваше 47,69...

Неделен преглед – Еврото оштро падна, ЕЦБ размислува за дополнително олабавување на монетарната политика

2015-10-25 22:30

На меѓународните валутни пазари минатата недела, курсот на еврото во однос на доларот падна на најниско ниво во последниве два месеци, откако Европската централна банка (ЕЦБ) најави дека e можно дополнително да ја олабави монетарната политика. Девизниот курс на еврото во однос на американската валута...

Еврото зајакна, новите показатели ги намалија шансите за дополнително ублажување од ЕЦБ

2015-10-21 23:54

Девизниот курс на еврото зајакна на меѓународните девизните пазари во однос на доларот и јенот, по објавувањето на најновите солидни економски показатели од еврозоната, кои ги задушија изгледите за воведување на дополнителни стимулативни мерки на Европската централна банка (ЕЦБ) пред крајот на годината. Европската...

Цената на нафта стабилна под 49 $

2015-10-20 23:00

Цените на нафтата во вторникотсе стабилизираа на меѓународните пазари под нивото од 49 $, но расположението се уште е пригушено откако од водечката компанија за трговија со нафта предупредија дека значително закрепнување на пазарот во текот на следната година е малку веројатно. На лондонскиот пазар нафтата остана...

Неделен преглед – Доларот благо зајакна во однос на еврото

2015-10-18 12:09

На меѓународните валутни пазари минатата недела курсот на доларот во однос на еврото значително варираше, па во почетокот се спушти на најниското ниво во последните седум недели, а до крајот на неделата ги неутрализираше сите загуби. Доларот минатата недела благо зајакна во однос на...

Златото достигна највисока цена во последните три и пол месеци

2015-10-16 23:41

Цената на златото достигна највисоко ниво во последните три и пол месеци, достигнувајќи 1174 $ за унца. Причина е одлуката на ФЕД да го одложи зголемувањето на каматните стапки и побарувачка во Кина, како начин за заштита на заштедите. ФЕД се одлучи на ваква мерка, поради...

Цените на нафтата во близина од 49 $ поради скок на американските резерви

2015-10-16 00:15

Цените на нафтата се стабилизираа на меѓународните пазари во близина на нивото од 49 долари, поради неочекувано големиот скок на залихите во САД. На лондонскиот пазар цената на нафта остана речиси непроменета во однос на претходното затворање и изнесуваше 48,94 $. На американскиот пазар се тргуваше...

Влегувањето на саудиската нафта на источноевропскиот пазар жестока конкуренција на Русија

2015-10-15 01:42

Влезот на Саудиска Арабија на нафтените пазари во Источна Европа претставува најжестока конкуренција, во средата изјави рускиот министер за енергетика Александар Новак, чија земја традиционално доминира на пазарите во регионот. “Секоја земја има право да продава каде што смета дека е потребно. Ние сме сведоци на...

Доларот на ново најниско ниво во последните три недели

2015-10-14 09:37

Доларот во вторникот на меѓународните девизни пазари падна на ново најниско ниво во последните три недели во однос на кошницата валути, бидејќи инвеститорите не очекуваат ФЕД на редовната седница на крајот на овој месец да ги зголеми каматните стапки. Долар индексот, која ја мери...