Еврото на најниско ниво во однос на доларот во последните шест недели

2015-07-17 06:30

Вредноста на еврото на меѓународните пазари во однос на доларот се спушти на најниска вредност во последните шест недели, откако Грција го изгласа пакетот мерки во замена за финансиска помош, додека доларот доби ветер во грб од очекувањата за зголемување на каматните стапки. Еврото,...

Договорот за иранската нуклеарна програма ги намали цените на нафтата

2015-07-15 06:31

Цените на нафтата повторно остро паднаа откако Иран и шестте светски сили постигнаа договор за иранската нуклеарна програма, што ќе овозможи ублажување на санкциите кон Техеран и постепено зголемување на извозот на нафта на Иран. На лондонскиот пазар цената на нафтата падна за 1,15 $ во однос...

Русија воведува сопствени платежни картички

2015-07-14 07:01

Русија би требало да воведе национални платежни картички до крајот на 2015 година, изјави претседателот на Русија Владимир Путин. Тој рече дека државата мора да ја промени сегашната ситуација каде што повеќе од 90 проценти од Русите се корисници на странски платежни картички, како...

Курсот на еврото минатата недела доби подршка од надежта за договор помеѓу Грција и доверителите

2015-07-12 21:01

На почетокот на минатата недела еврото на светските пазари беше под силен притисок поради стравувањата на инвеститорите од излегување на Грција од еврозоната, откако стравовите спласнаа европска валута ги компензираше тие загуби. Девизниот курс на еврото минатата недела во однос на американската валута зајакна...

Еврото зајакна како резултат на оптимизмот во однос на Грција

2015-07-11 00:32

Девизниот курс на еврото зајакна во однос на другите водечки светски валути, откако кај инвеститорите се врати оптимизмот откако Грција предложи на нов пакет на реформи во обид да обезбеди дополнителни финансиски средства и да остане во еврозоната. Еврото се зголеми за 1,3 проценти во однос...

Побарувачката за бензин и германските податоци ги зголемија цените на нафтата

2015-07-09 23:46

Цените на нафтата на меѓународните пазари се искачија на ниво од 58 долари за барел, со поддршка од зголемената побарувачка за бензин и поттикнувачките економски податоци од Германија. На лондонскиот пазар суровата нафта порасна за 1,37 $ во однос на претходното затворање, на 58,42 $....

Еврото благо зајакна откако Атина доби нов рок

2015-07-08 23:30

Еврото во средата благо се зголеми во однос на доларот, откако партнерите на Атина во еврозоната и дадоа нов рок до крајот на оваа недела да претстави нов предлог за реформи во замена за кредити. Еврото во однос на американската валута зајакна за 0,1 проценти на 1,1026 $....

Цените на нафтата повторно се зголемија, на пазарите сеуште е присутна нервозата

2015-07-07 23:37

Цените на нафтата во вторникот се зголемија после остриот пад претходниот ден, додека нервозата кај инвеститорите сеуште е присутна поради превирањата на кинескиот пазар и прашањето за остатокот на Грција во еврозоната. На лондонскиот пазар цената на барел нафта се зголеми за 90 центи во однос на...

Девизниот курс на еврото стабилен после грчкото “не” на референдумот

2015-07-07 00:33

Девизниот курс на еврото во однос на доларот на меѓународните пазари се тргуваше за 1,1057 $, што значи пад од само 0,5 проценти во споредба со крајот на тргувањето во петокот, после рефердумот во Грција на кој грците се изјаснија против понатамошни мерки за штедење. Блага...

Пет причини зошто Данците се среќни на работа

2015-07-05 21:18

Во Данска нема страв од губење на работните места, со скратено работно време, во хумана и релаксирана средина и со постојана (платена) едукација, Данците се среќни додека работат, или се среќни бидејќи работат. Одговорот на ова прашање не е најважен. Важно е дека поради тоа...