Неделен преглед – Доларот под притисок поради слабоста на американскиот пазар на труд

2015-10-05 00:12

На меѓународните валутни пазари минатата недела доларот ослабна, како последица на послабите отколку што се очекуваше показатели од американскиот пазар на труд што може да го одложи зголемувањето на каматните стапки од ФЕД. Девизниот курс на доларот во однос на јапонската валута минатата недела се...

Попушта вработувањето во САД

2015-10-03 00:30

Темпото на вработување во САД значително забави во септември, попречено од губењето на работните места во рударската индустрија, но стапката на невработеност се одржа на најниското ниво во последните седум и пол години, информираат од Вашингтон. Американските работодавци во септември отворија нето 142.000 нови работни...

Цените на нафтата над 49 долари

2015-10-01 23:48

Цените на нафтата го надминаа нивото од 49 $ по руската воздушна интервенција во Сирија, која ги потисна во позадина новите сигнали на забавување на економскиот раст во Азија и растот на залихите во САД. На лондонскиот пазар цената на нафтата се зголеми за...

Негативната стапка на инфлација во еврозоната го притисна еврото

2015-10-01 00:26

Еврото во средата падна во однос на доларот и на британската фунта откако инфлацијата во еврозоната повторно влезе во негативна територија, поттикнувајќи ги очекувањата за зголемување на квантитативно олеснување на монетарната политика во областите на примена на заедничката европска валута. Еврото ослабе во однос...

Цените на нафтата се зголемиjа

2015-09-30 00:19

Цените на нафтата се зголемија на меѓународните пазари со оглед на индикациите за забавувањето на производството во САД кои ја потиснаа во втор план загриженоста за кинеската економија. На лондонскиот пазар нафта се зголеми за 65 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 47,99....

Еврозоната повторно под закана од дефлација како резултат на падот на цената на нафтата

2015-09-29 00:49

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) Марио Драги пред три недели соопшти дека стапката на инфлација оваа година поради постојаното опаѓање на цените на нафтата може повторно да постане негативна. Регион кој се состои од 19 земји би можел во среда да зачекори во таа...

Неделен преглед – Доларот зајакна, до крајот на годината можно зголемување на каматните стапки од страна на ФЕД

2015-09-27 23:05

На меѓународните девизни пазари минатата недела доларот зајакна, откако претставници на американската централна банка ФЕД најавија дека до крајот на годината можно е зголемување на каматните стапки. Девизниот курс на доларот во однос на јапонската валута се зголеми за 0,5 проценти на 120,60 ¥. Вредноста...

Кина очекува стабилен раст од околу седум проценти

2015-09-25 23:41

Кинескиот економски раст во голема мера ќе биде стабилен во третиот квартал и влијанието на намалувањето на цените на пазарот на акции е ограничен, проценува кинескиот завод за статистика. Портпаролот на заводот Sheng Laiyun ја бранеше точноста на кинеските податоци, велејќи дека стапката на...

Volkswagen можеби поголема опасност за Германија од грчката криза

2015-09-25 00:17

“Volkswagen скандалот” силно ја потресе германската деловна и политичка сцена, а аналитичарите предупредуваат дека кризата во гигантот во производството на автомобили би можела да претставува поголема закана за германската економија од грчката должничка криза. Volkswagen моментално е најголемиот германски произведувач на автомобили кој вработува повеќе од...

Цената на нафтата се зголеми на 50 $

2015-09-24 01:36

Цените на нафтата се зголемија на 50 $ откако падот на залихите на нафта во САД ги  засени слабите макроекономски податоци од Кина. На лондонскиот пазар цената на нафтата се зголеми за 30 центи во однос на претходното затворање и изнесуваше 49,38 $. На американскиот пазар се тргува...