Турција и Обединетите Арапски Емирати потпишаа договори за милијарди долари инвестиции, вклучително и за технологија и енергија, во средата, по разговорите меѓу претседателот Реџеп Тајип Ердоган и престолонаследникот на Абу Даби, шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан.

Посетата на шеикот Мохамед на Анкара, прва по неколку години, доаѓа додека двете земји работат на поправка на заладените дипломатски односи во услови на валутна криза во Турција.

Беа потпишани меморандуми за разбирање меѓу Абу Даби развој холдинг (ADQ), Турскиот фонд за богатство (ТВФ) и Канцеларијата за инвестиции на турското претседателство, како и со некои турски компании.

Договорите ја нагласуваат желбата на земјите за партнерство по борбата за регионално влијание што следеше по избувнувањето на арапските востанија пред една деценија. Контроверзноста се прошири во источниот Медитеран и Персискиот Залив пред Анкара да започне дипломатска офанзива во регионот минатата година.

Шеикот Мохамед рече дека одржал „плодни“ разговори со Ердоган за зајакнување на билатералните врски.

„Со нетрпение очекувам да истражам нови можности за соработка во корист на нашите две нации и за постигнување на нашите заеднички развојни цели“, напиша тој на Твитер.

ADQ потпиша договор за инвестирање во турски технолошки компании и основање технолошки ориентиран фонд, додека Абу Даби Портс потпиша договор за пристаниште и логистичка соработка.

Има договор меѓу ADQ и турското претпријатие Kalyon за енергија и инфраструктура, друг со CCN групацијата за здравствена соработка и трет со инвестициската канцеларија на турското претседателство во обновлива енергија, рече турски официјален претставник.

Фонд од 10 милијарди долари

„Проблемите со ОАЕ се веќе зад нас. Влегуваме во период целосно заснован на соработка и взаемна корист“, рече друг функционер запознаен со подготовките за посетата во среда, додавајќи дека инвестицијата на ОАЕ на крајот ќе биде во милијарди долари.

ОАЕ објавија фонд од 10 милијарди американски долари за поддршка на главно стратешки инвестиции во Турција, вклучително здравство и енергија, објави нивната државна новинска агенција ВАМ.

Турската новинска агенција Анадолу го цитираше министерот за надворешни работи Мевлут Чавушоглу дека ќе го посети Абу Даби во декември и дека двете земји имаа „многу конструктивни“ разговори.

Централните банки на Турција и Емиратите, исто така, во средата потпишаа договор за соработка. Претходно, два извори изјавија дека се водат разговори за потенцијален договор за размена.

Турската централна банка претходно бараше договори за размена со други земји како извор на цврста валута за да ги собере своите резерви и да ја поддржи лирата, која изгуби дури 45 отсто оваа година.

Има договори за размена од 6 милијарди долари со Кина, 15 милијарди долари со Катар и 2 милијарди долари со Јужна Кореја, во вкупна вредност од 23 милијарди долари.

Турција во септември соопшти дека е во преговори со ОАЕ за енергетски инвестиции, како што е производството на електрична енергија. ОАЕ, чии државни фондови направија значителни инвестиции во турската онлајн продавница за храна Гетир и платформата за е-трговија Трендиол, рекоа дека бараат подлабоки економски врски со Анкара.

Турција, која е во судир со неколку регионални сили, како и со нејзините западни сојузници за различни прашања, започна слични напори за нормализирање на односите со своите ривали Египет и Саудиска Арабија, иако овие канали не беа особено успешни.