За 3,5 денари за литар поскапе дизел горивото, екстра лесното масло за домаќинство за 1,5 денари, а бензините се поскапи за два денара по литар, што во просек е поскапување за 3,36 отсто.

Новата малопродажна цена на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) и на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) изнесува 63,5 денари за литар,

ЕУРОСУПЕР БС-95 се продава за 73,

а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 75 денари за литар.

Со одлуката на РКЕ за 1,101 денари за килограм се зголеми и малопродажната цена на Мазутот М-1 НС и изнесува 37,981 денари.