Од полноќ бензините поевтини, дизелот поскап

2023-08-07 19:00

Од полноќ еден литар еуросупер 95 ќе чини 85 денари, додека еуросупер 98 ќе се продава за 87 денари за еден литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика.

Малопродажните цени на бензините се намалуваат за половина денар за литар.

Поскапува дизел горивото и екстра-лесното масло за домаќинство. Литар еуродизел од вечерва ќе чини 79,5 денари, додека маслото за горење ќе се продава по цена од 79 денари за литар.

Поскапува и мазутот кој ќе чини 45,791 денари за килограм, соопшти РКЕ.