Регулаторната комисија за енергетика донесе одлука за поскапување на нафтените деривати. Од ноќеска бензинот супер 95 поскапува за половина денар и ќе се продава по цена од 72,50 денари, а цената на супер 98 не се менува и ќе се точи за 74 денари. Дизелот поскапува за 1,5о денари и ќе се купува за 66 денари по литар.