Британскиот премиер Борис Џонсон во неделата изјави дека ако Велика Британија ја напушти ЕУ без договор, таа нема да биде законски обврзана да го плати излезот од 39 милијарди фунти, договорен со својата колешка од ЕУ Тереза ​​Меј.

Претходно истиот ден, британските медиуми објавија дека Џонсон ќе ја искористи средбата со претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, на маргините на самитот на Г7, за да му соопшти дека Велика Британија ќе плати помалку од 10 милијарди фунти ако ја напушти ЕУ без договор.

Телевизијата „Скај њуз“ објави дека ќе плати сума од 9 милијарди, додека „Сандеј тајмс“ соопшти дека британските владини правници заклучиле дека државата е должна да плати само околу 7 милијарди фунти.

„Мислам дека целата Европската унија разбира дека ако излеземе без договор, веќе не сме законски обврзани да ги платиме тие 39 милијарди“, изјави Џонсон за „Скај њуз“ кога го прашале дали ги известил водачите на ЕУ дека не планира да ја плати претходно договорената сума.

„Како што реков многу пати, на 1 ноември, ќе имаме значителен биланс од тие 39 милијарди за поддршка на нашите земјоделци и инвестирање во разни други сектори“, рече британскиот премиер.

Во исто време, американскиот претседател Доналд Трамп во неделата го пофали Џонсон, велејќи дека тој е „вистинскиот човек“ за Брегзит.

Трамп се чинеше убеден дека трговскиот договор со Велика Британија по Брекзит може да се постигне „многу брзо“, додека Џонсон беше помалку оптимист, но изрази јасен интерес за постигнување договор веднаш штом Велика Британија ќе ја напушти Европската унија.

„Ќе направиме поголема трговска зделка, поголема од која и да било досега со Велика Британија“, рече Трамп за време на состанокот со Џонсон на самитот во Бијариц.

Тој додаде дека по Брексит, британскиот народ „веќе нема да има тежина околу вратот“, осврнувајќи се на Европската унија.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк