Монако се протега на два квадратни километри на брегот на Средоземното Море. Монархијата има приближно 38.000 жители, што ја прави најгусто населена земја во Европа. Затоа, не е изненадувачки што становите се со висока цена или месечната кирија за студиски стан (гарсоњера) е околу 2.700 евра.

За многумина, тоа е земја на огромни контрасти. Од една страна, тоа е даночен рај за милионери, земја со огромен луксуз, големи казина, скапи јахти и брзи автомобили кои трошат неверојатни количини бензин. Од друга страна, Монако прераснува во една од еколошки одржливите земји на Стариот континент, пишува порталот „Полн куфер“.

Во 2016 година започна програмата Тере де Монако, која вклучува пет микрофарми на покривите на зградите и балконите, во кои се одгледува органски зеленчук и овошје. Кога Џесика Сабаралја го започнала проектот среде бетонската џунгла, луѓето се смееле на неа. Во меѓувреме, таа успешно произведе пет тони зеленчук и овошје и ги продаде во локалните ресторани.

Ова е само една од иницијативите што се обидуваат да ги намалат емисиите на стакленички гасови во оваа минијатурна земја. Монако систематски работи на подобрување на квалитетот на животот и нуди јавен превоз во хибридни автобуси, бродови на соларен погон и други еколошки решенија.

На целата приказна и се придружија и некои хотели кои користат подводни пумпи за производство на енергија од морска вода и ја користат за греење и разладување на просториите. Добар дел од хотелот целосно ја елиминираше употребата на пластика, поточно сламки за пиење пијалоци, чинии и прибор за јадење.

Но, им претстои уште долг пат. Да, тука се организира е-рели, односно трки со електрични возила, но трката во Формула 1 – Гран при на Монако е многу попопуларна во земјата, при што секој болид троши околу 200 литри гориво.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк