Австралија поднесе жалба против Кина во Светската трговска организација поради високите кинески царини за вино во ескалацијата на тензиите меѓу двата големи трговски партнери, бидејќи Канбера стратешки се сврти кон САД и побара меѓународна истрага за потеклото на КОВИД-19 пандемија, пишуваат светските медиуми.

По јачменот и виното 

Австралиската влада во саботата на 19 јуни објави дека ќе поднесе официјална жалба до Светската трговска организација (СТО) затоа што Кина воведе давачки против дампинг на австралиското вино.

Одлуката следеше по „обемните консултации со австралиските винари“, соопшти владата, додавајќи дека Австралија останува отворена за директни разговори со Кина за решавање на ова прашање.

Овој потег е најновиот инцидент во ескалацијата на трговскиот и дипломатскиот спор меѓу Австралија и нејзиниот најголем трговски партнер, пренесува Гардијан, истакнувајќи дека тоа следело по предупредувањето на премиерот Скот Морисон дека неговата влада ќе одговори на земјите кои се обидуваат да користат „економска принуда“ против неа.

Апелот до СТО беше и неколку дена по самитот на Г7, кој го повтори повикот на Австралија за поостар став кон кинеските трговски практики и поактивен став на глобално ниво, се вели во весникот, додавајќи дека Морисон присуствувал на самитот како дел од формулата Г7 плус, која исто така ги вклучува Јужна Кореја., Јужна Африка и Индија.

Австралиската министерка за надворешни работи Мариз Пејн изјави дека апелот на Австралија до СТО треба да овозможи билатерални преговори, објави Ројтерс.

“Видовме дека царини од над 200 проценти се применуваат на австралиското вино. Не веруваме дека е во согласност со кинеските обврски кон СТО. Значи, тој дел од процесот ни овозможува да имаме таков директен разговор”, рече Австралиски министер.

Австралиската влада често се жали дека Кина ги игнорира повиците за намалување на трговските тензии, посочува Ројтерс, додавајќи дека ова е втор пат во последните шест месеци Австралија да се жали до СТО. Во декември, Канбера започна формална жалба со која се бара преглед на одлуката на Кина да воведе високи царини за увоз на австралискиот јачмен.

Спор помеѓу важни партнери

Кина ја обвинува Австралија за трговска практика за дампинг, што е нелегално според меѓународното трговско право, посочува Би-Би-Си.

Дампинг е кога една земја извезува производ во друга земја по пониска од вообичаената цена на нејзиниот пазар, со цел да го зголеми својот удел и да ја избрка конкуренцијата.

Кина и Австралија се важни трговски партнери, но дипломатските односи меѓу двете земји, како што истакнува британскиот јавен сервис, се влошија откако Австралија побара меѓународна истрага за потеклото на КОВИД-19.

Директорот на Австралиската асоцијација на производители на грозје и вино, Тони Батаглин, рече дека жалба до СТО е вистинскиот начин да се реши проблемот, но додаде дека нема „брзо решение“.

Од декември 2020 година до март 2021 година, австралиските винари испратија вино во вредност од 12 милиони австралиски долари (7,6 милиони евра) во Кина, додека во истиот период минатата година, тие имаа извоз во Кина од 325 милиони австралиски долари.

Апелот до СТО е првиот формален чекор во врска со виното во продлабочувањето на спорот што доведе до студени односи меѓу Канбера и нејзиниот најголем партнер за трговија со извоз, посочува Блумберг.

Кина воведе тарифи за пет години во март, формализирајќи ги ограничувањата што беа во сила со месеци. Овој потег уследи по една година трговски санкции воведени од Кина врз Австралија, кои погодија низа производи, од јаглен и говедско месо до јачмен и јастог.

Односите меѓу Австралија и Кина се влошија од 2018 година кога Канбера забрани Huawei да воспостави 5G мрежа, но тие се во голем пад откако австралиските лидери повикаа на независна истрага за потеклото на COVID-19, што за прв пат се појави во кинескиот град на Вухан.

Цената на сојузот со Западот

Кина е најголем трговски партнер во Австралија, но Канбера исто така сака безбедност и легитимитет што ги доби од сојузите со Соединетите држави и Западот, посочува телевизијата Ен-Би-Си, посочувајќи дека некои во Австралија се загрижени дека нивната земја може да ја плати цената поради конфликтот помеѓу два геополитички непријатели.

Експертите велат дека оние што се натпреваруваат во стратешките интереси и неодамнешното стратешко свртување на Канбера кон Западот, се делумно виновни за трговската војна со Пекинг.

Тензиите меѓу Австралија и Кина, според американската телевизија, ескалираа до тој степен што Пекинг суштински суспендираше сè, освен најосновните контакти меѓу двете страни, обвинувајќи ја Канбера за „став од студената војна“, додека кинеските државни медиуми и странските Министерството редовно ја напаѓа Австралија за анти-кинеска политика по наредба на САД.

Џон Блексланд, професор по меѓународни студии за безбедност и разузнавање на Националниот универзитет во Австралија, за Ен-Би-Си изјави дека Австралија нема да се откаже од сојузот со Соединетите држави и дека е подготвена да толерира економска болка. Тој објаснува дека австралиските лидери претходно се обиделе да ги балансираат безбедносните врски со САД и трговските интереси со Кина, но дека „во последно време, ова станува сè попроблематично“.

Односите Кина и Австралија тргнаа по надолен пат откако Канбера забрани странски политички донации во 2017 година, по што тие се влошија со забраната на Хуавеи и уште повеќе со повикот за истрага за потеклото на КОВИД-19, но Ен-Би-Си посочува дека еден од главните точки на спорот е надворешната политика на двете земји кон Соединетите држави.

Блекланд вели дека Кина ја поставила Австралија како пример, предупредувајќи ги другите земји за последиците од декларацијата.