Светските берзи продолжуваат со петдневниот пораст и се на пат да забележат нови рекордни највисоки нивоа, со исклучок на руската берза која беше разнишана од најавата за потенцијални најстроги санкции на САД во последните неколку години.

На пазарите со криптовалути, биткоинот се лизна малку од најновиот највисок, а на стоковите берзи нафтата Брент достигна ниво од скоро 67 долари за барел.

Европскиот индекс STOKS 600 го отвори тргувањето со нов историски рекорд, поради бројните извештаи за заработка на компанијата, што ја ублажи растечката загриженост за третиот бран на коронавирус во Европа, пренесува Ројтерс.

Американскиот долар падна на најниско ниво во последните четири недели пред објавувањето на статистичките податоци за малопродажба во март, со зголемена доверба кај инвеститорите дека каматните стапки на САД ќе останат ниски, додека во Европа „поплавата“ од емисиите на обврзници ги зголеми приносите на германските обврзници кон највисоко ниво во последните четири недели.

Бурна атмосфера има и на Истанбулската берза, каде се чека првиот состанок на централната банка под раководство на новиот гувернер, по последниот кој заврши со промена на гувернерот минатиот месец поради зголемувањето на референтната каматна стапка.

На московската берза руската рубља падна за цели 2,0 проценти во однос на доларот, откако медиумите објавија дека САД ќе објават нови санкции подоцна денес поради наводно руско мешање во американските избори и сајбер активности.

Целта на новите санкции ќе бидат физички и економски субјекти и не се исклучуваат можни нови агресивни мерки насочени кон државниот долг на Русија, изјави извор за Ројтерс.

Фјучерсите на Волстрит утрово покажуваат тренд на раст по измешаните резултати на затворањето на тргувањето во средата, и покрај скокот на акциите на банките како Голдман Сакс и Велс Фарго.

На азиските пазари на капитал, инвестициската активност беше пригушена за време на тргувањето преку ноќта, при што индексот на берзата во Токио „Никеи“ забележа занемарливо движење, додека најголемите берзи во Хонг Конг и Кина го затворија денот во минус од 0,5-0,6 проценти.

Немаше големи турбуленции на крипто-берзите. Најголемата и најпозната дигитална валута во светот, биткоинот, малку падна од рекордното ниво од над 64.000 долари на 62.614 долари.

Кога станува збор за традиционалните пазари на валути, доларот падна во однос на јапонскиот јен четврти ден по ред, на 108,90 јени. Еврото се тргува со 1,1977 долари, а британската фунта се тргува за 1,3776 долари.

На берзите за нафта, нафтата остана близу највисоките нивоа во еден месец, откако во средата порасна за скоро пет проценти. Меѓународната агенција за енергетика (ИЕА) објави дека има знаци дека прекумерните глобални резерви на нафта сега „опаѓаат“.

Цената на нафтата Брент од Северното Море порасна за два центи на 66,60 американски долари за барел, додека американската сурова нафта WTI се лизна за пет центи на 63,1 американски долари за барел.

Вредноста на златото се зголеми за 0,4 проценти, на 1.741,8 долари за унца.