Индексот на доларот, кој ја покажува вредноста на американскиот долар во однос на другите шест најважни светски валути, утрово се движи околу 105,70 поени, додека во петокот навечер изнесуваше 105,85 поени.

Истовремено, курсот на доларот во однос на јапонската валута порасна од 160,85 на 160,95 јени.

Сепак, американската валута ослабе во однос на европската, па цената на еврото достигна 1,0735 долари, додека во петокот вечерта беше 1,0713 долари.

Еврото го поддржаа резултатите од парламентарните избори во Франција. Навистина, екстремно десничарската партија Национален собир (РН) на Марин Ле Пен победи во првиот круг од изборите во неделата, покажаа излезните анкети, но со помала разлика од прогнозата.

Цените на нафтата, пак, пораснаа откако минатата недела стагнираше. Цената на барелот на лондонскиот пазар утрово поскапе за 0,36 отсто, на 85,30 долари, додека на американскиот пазар барелот поскапе за 0,37 отсто, на 81,85 долари.

Азиските инвеститори се претпазливи на почетокот на неделата

На азиските берзи утрово се тргува претпазливо додека инвеститорите ги анализираат новите економски показатели од најголемите економии во регионот, при што доларот зајакна во однос на јенот и слабее во однос на еврото.

Индексот на MSCI на азиско-пацифичките акции, без Јапонија, во 07:00 часот порасна за 0,1 отсто, откако порасна за околу 7 отсто во првата половина од годината.

Утрово јапонскиот индекс Никеи ослабе за 0,1 отсто, а во Австралија цените на акциите се лизнаа за 0,4 отсто. Во Јужна Кореја и Шангај, пак, се зголемени меѓу 0,1 и 0,3 отсто, додека во Хонг Конг не работат поради одмор.

Инвеститорите беа предупредени од ревидираните податоци кои покажуваат дека јапонскиот бруто-домашен производ (БДП) падна за 2,9 отсто на годишно ниво во првиот квартал, наместо претходно проценетите 1,8 отсто.

Дополнително, надолно беа ревидирани и податоците за растот во претходните два квартали.

Ниту од Кина не стигнаа подобри податоци. Официјалниот извештај покажа дека PMI индексот на производствената активност во јуни изнесуваше 49,5 поени, исто како и еден месец претходно, што укажува на слабеење на производството втор месец по ред.

Сепак, приватниот извештај на Caixin/S&P Global покажа, од друга страна, дека PMI индексот на производствена активност порасна од претходните 51,7 на 51,8 поени во јуни, што претставува највисоко ниво на тој индекс во последните три години.