Цената за заштита на фунтата за три месеци во моментов е највисока во три години

Трговците треба да се подготват за понатамошни превирања на британската фунта бидејќи ризикот од тоа се зголемува со шансите на Велика Британија да ја напушти Европската унија без договор, пренесува Блумберг.

Очекувањата за зголемена нестабилност до рокот за Brexit на 31 октомври скокнаа на највисоките нивоа оваа година, откако кралицата Елизабета Втора го одобри барањето на премиерот Борис Џонсон да ја прекине работата на парламентот за скоро пет недели. Ова создаде конфронтација со пратениците кои се обидуваат да го блокираат евентуалниот излез на земјата од унијата без договор. Така, британската фунта веројатно ќе одговори на речиси секоја политичка вест.

„Brexit без договор е повторно во фокусот, што исто така ќе има влијание врз нестабилноста“, рече Џереми Стреч од Империјалната банка за трговија.

Нестабилноста на фунтата во однос на доларот се искачи на над 13% за три месеци. Ова е највисоко ниво од 7 јануари, кога ризикот од зделката „Брекзит“ исто така се зголеми пред гласањето во парламентот на Велика Британија за напуштање на ЕУ. Нивото на нестабилност е исто така најголемото од валутите на Г-10 и ја става фунтата во една кошница со земјите во развој и валутите како што е мексиканскиот пезос.

Цената на фунтата опадна драстично за три месеци во моментов е на најниска за три години.

Нестабилноста и трошоците за заштита од хеџингот нагло опаднаа од последното продолжување на Brexit во април, но овој пат, Џонсон вети дека ќе ја изнесе земјата по секоја цена од ЕУ.

Фунтата се зголеми на над 1,23 американски долари во вторникот благодарение на позитивниот тон од европските лидери за време на состанокот на Г7 пред да се лизне на 1,21 долари за фунта во средата. Валутата може да падне до 1,10 долари за фунта ако Велика Британија ја напушти ЕУ без договор, според истражувањето на аналитичар на „Блумберг“.

Британската фунта вчера падна за повеќе од 1 процент.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк