Кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји го критикуваше Вашингтон, нарекувајќи ја мерката „најтипична форма на вознемирување“.

Одлуката на САД да ги зголемат царините за увоз на кинески стоки е знак на слабост, а не на сила и Пекинг соодветно ќе одговори, изјави министерот за надворешни работи на азискиот гигант Ванг Ји, пренесе БНР.

Ванг Ји ја критикуваше одлуката на Вашингтон, нарекувајќи ја „најтипична форма на вознемирување“ во модерното време. Според неговите зборови, одлуката е неразумна и само ја покажува желбата на некои луѓе во САД „да ја зачуваат својата униполарна хегемонија“.

„Наместо да го попречува развојот на Кина, потегот на САД ќе ги инспирира нашите речиси една и пол милијарда граѓани да работат понапорно“, рече кинескиот министер за надворешни работи, повикувајќи ја меѓународната заедница да го предупреди Вашингтон да не му создава нови проблеми на светот во оваа ситуација. критичен момент на глобалното економско закрепнување“.

Потсетувам дека вчера американскиот претседател Џо Бајден најави нагло зголемување на царините за кинески увоз, вклучително и тарифи за батерии за електрични возила, компјутерски чипови и медицински производи.

Минатата недела, Кина, исто така, се спротивстави на одлуката на САД да додаде 37 кинески фирми на листата на трговски ограничувања поради загриженоста за националната безбедност.