„Планот на Бајден работи“, рече американскиот претседател Џо Бајден во петокот, откако американското биро за статистика на трудот објави претходно истиот ден дека вработувањето во земјоделството во земјата е зголемено за 943.000 во јули.

943 илјади раст на нови работни места во САД во јули.

„Податоците за работата докажуваат дека мојот пристап кон економијата функционира“, рече Бајден, додавајќи дека останува уште многу напорна работа.

„Планот на Бајден работи и ја придвижува земјата напред“, рече тој за новинарите во Белата куќа, објаснувајќи дека неговата администрација отвори 832.000 нови работни места месечно во текот на изминатите три месеци.
Тој, исто така, ги пофали сенаторите за напредокот на двопартиската сметка за инвестиции во инфраструктурата, додавајќи дека планот „ќе ги поттикне САД во иднината“.

„Останува многу напорна работа за да се победи коронавирусот и да се стимулира економијата“, рече тој, додавајќи дека се надева оти Соединетите држави нема да претрпат иста економска штета од Делта сојот на коронавирусот како што имаше на почетокот на пандемијата.

Тој повторно ги повика Американците да носат маски и да се вакцинираат против Ковид-19.