Руската валута во понеделникот го достигна најниското ниво во последните 15 месеци, откако платениците на Вагнер кренаа краткотраен бунт против Кремљ во текот на викендот. Рубљата накратко се тргуваше за околу 87 за американски долар пред да намали некои од загубите, а последното тргување беше околу 84,40 во однос на зелената банкнота.

Бунтот предизвика нестабилност на пазарите. Цените на нафтата се зголемија. Нафтата брент, меѓународниот репер, поскапе за 0,8 отсто на приближно 74 долари за барел. West Texas Intermediate, американскиот репер, порасна за 0,4% на околу 69 долари за барел.

Падот во понеделникот дојде откако Русите се обидоа да ги заменат своите готовина за долари во текот на викендот, кога руските банки бараа многу над официјалната стапка од 90 рубљи за секоја зелена банкнота, објави Ројтерс.

Рубљата остана изненадувачки отпорна во поголемиот дел од минатата година, поттикната од агресивното зголемување на каматните стапки на руската централна банка и контролата на капиталот.

Русија, исто така, се придвижи кон намалување на зависноста од американскиот долар, вклучително и менување на плаќањата во рубљата, особено откако беше погодена со западните санкции за нејзината инвазија на Украина. Тоа внесе нестабилност во односот рубља-долар.

Но, рубљата и пред тоа варираше. Нејзината вредност речиси се преполови кога Русија ја нападна Украина минатиот февруари, тргувајќи се за над 100 рубли во однос на доларот. Додека рубљата ги поврати загубите оттогаш, нејзината врска со доларот остана нестабилна и е намалена за речиси 25% досега оваа година.

Азиските берзи беа немирни во понеделникот.

Јапонскиот Nikkei 225 (N225) се отвори пониско и затвори за 0,3%. Индексот Ханг Сенг (HSI) на Хонг Конг, исто така, изгуби 0,5% на сесијата со клацкалка. Кинескиот Shanghai Composite падна за 1,5%, а австралискиот S&P/ASX 200 загуби 0,3%.