Цените на нафтата и на златото се намалија утрово на берзите, а пченицата поскапи. Европските берзански индекси се „во минус“, а  американските се нерамномерни.

Според податоците на берзата, цената на суровата нафта падна на 73,16 долари, а на нафтата од типот „брент“ на 77,46 долари.

На отворањето на берзата ТТФ европските фјучерси на гас се продаваа по цена од 36,2 евра за мегават-час.

Цената на златото утрово падна на 2.343,91 долари за унца, а цената на пченицата порасна на 6,74 долари за бушел.

Индексот на Франкфуртската берза DAX денеска падна на 18.541,55 поени, британскиот FTSE 100 на 8.237,71 поени, францускиот CAC 40 на 7.977,79 поени, додека московскиот MOEX се искачи на 3.157,24 поени.

Вредноста на американскиот берзански индекс Дау Џонс падна на 38.571,03 поени, додека индексот S&P 500 порасна на 5.283,40 поени, како и вредноста на индексот Nasdaq на 16.828,63 поени.