ПЕКИНГ (Ројтерс) – Потенцијалниот економски раст на Кина ќе биде под 6% во текот на следните пет години, изјави во саботата советник на кинеската централна банка.

Економијата би можела да порасне меѓу 5% и 6% од 2020 до 2025 година, рече Лиу Шиџин, советник за политика на Народната банка на Кина, на конференцијата во Пекинг, според написот што го објавил на социјалните медиуми.

Монетарната политика на Кина е веќе доста лабава и обидот да се стимулира економијата да расте побрзо од својот потенцијал може да предизвика таа да се спушти од карпа, рече Лиу.

Економскиот раст на Кина во третиот квартал забави повеќе отколку што се очекуваше на 6%, обележувајќи го своето најслабото темпо за скоро три децении, а на долниот крај на целокупниот целен опсег на владата е 6,0% -6,5%.

И покрај зголемените оптоварувања на економијата предизвикани од забавување на домашната побарувачка и трговска војна со Соединетите држави, Пекинг и понатаму не сака да спроведе голем стимул за страв од засилување на финансиските ризици со оглед на веќе високите нивоа на долг.

Гувернерот на централната банка на Кина Ји Ганг повтори во написот објавен минатата недела дека Кина нема да прибегне кон квантитативно олеснување и е посветена на одржување на прудентна монетарна политика.

 

Забрането превземање на содржината без претходна согласност од редакцијата на БанкоМетар.мк