Ова се причините кои аналитичарите ги наведуваат како можни причини за големиот пад на вредноста на најголемата криптовалута, бидејќи вредноста на БТК се намали на 26.429 долари. Податокот дека SpaceX на Илон Маск, наводно, ги продава своите залихи на Биткоин, втората – банкротот на кинескиот имотен гигант и стравувањата од зголемување на каматните стапки се меѓу теориите покренати во врска со чудниот пад на цената на Биткоинот.

На 18-ти август околу 21:35 часот UTC, цената на Биткоинот одеднаш падна над 8% во период од 10 минути, земајќи го со себе поширокиот пазар на криптовалути, оставајќи многумина во крипто заедницата да се прашуваат што се случува. Иако се чини дека нема консензус за тоа зошто пазарите одеднаш паднаа, неколку аналитичари на крипто-пазарот ги споделија своите првични теории со Cointelegraph.

Првата е дека SpaceX го исфрла Биткоинот. Пазарниот аналитичар на EToro, Џош Гилберт, го припиша падот на извештајот дека SpaceX можеби преточил дел или сите негови 373 милиони долари во сопственост на Bitcoin, кои дојдоа од август. 17 статија од The ​​Wall Street Journal. „Секогаш кога имате големо име во индустријата што продава Биткоин, особено некој влијателен како Илон Маск, тоа ќе ја стави цената под притисок.

Ова ќе доведе до ненадеен пад на цената околу 2,5 часа по објавувањето на извештајот на интернет. Гилберт рече дека друга теорија би можела да биде брзата промена во расположението, поради очекувањата на пошироките пазари за идни зголемувања на каматните стапки од САД. Федерални резерви.

„Ако ги земеме предвид и некои од слабостите што ги видовме на глобалните пазари – особено ризичните средства – во последните неколку недели со очекување дека стапките веројатно ќе останат повисоки подолго време, тоа беше рецепт за повлекување“, објасни Гилберт.

„Биткоинот се бореше за повисоко ниво во последниот месец, тргувајќи во тесен опсег од 29.000 до 30.000 долари со малку „добри вести“ за да го поттикне средството повисоко, што има само бујна оваа распродажба“, додаде тој.

Тина Тенг, пазарен аналитичар од CMC Markets, сподели поинакво мислење, гледајќи на неодамнешниот пораст на приносите на државните обврзници како основна причина зад распродажбата.

Тенг објасни дека зголемувањето на приносите на обврзниците обично покажува намалување на ликвидноста на поширокиот пазар. „Ова може да биде главната причина што криптовалутите потонаа“, рече таа.

Дополнително, Тенг рече дека иако кризата Евергранд може да има индиректна причина за цената на Биткоинот, таа не верува дека тоа е меѓу основните причини за падот. „Ова има повеќе влијание врз расположението кон кинеската економија и инвеститорите“, објасни таа.

Сепак, додека Тенг ја игнорираше кризата Евергранд како главна причина за промена на цената на Биткоинот, шефот на истражувањето на Матрикспорт Маркус Тилен тврдеше дека ризикот од девалвација на кинескиот јуан можеби одиграл значајна улога во распродажбата. „Најголемиот макро ризик е потенцијалната девалвација на кинескиот јуан, кој се тргува на најслабо ниво од 2007 година. „Во август 2015 година, кога Кина го девалвираше јуанот за последен пат, цените на биткоинот се намалија за -23% во текот на двете недели по девалвацијата. Пред да започне позначаен митинг, Биткоин ја заврши годината +59% од нивото на девалвација“, објасни Тилен.

Иако имаше многу други вести кои може да сносат одговорност, псевдонимниот трговец со деривати TheFlowHorse изјави за Cointelegraph дека ненадејното движење надолу би можело да резултира од тоа што еден голем актер направил голема продажба, што потоа резултирало со дополнителен притисок врз дериватите.

Според податоците од платформата за криптоаналитика Coinglass, повеќе од 427 милиони долари во долги позиции на Биткоин биле ликвидирани во четири часа до моментот на објавување. Во текот на последните 24 часа, имаше повеќе од 822 милиони долари ликвидации за трговци со отворени долги позиции – облог дека цената на крипто средствата ќе се движи нагоре.

Опишувајќи голем дел од објаснувањата за падот како „чиста шпекулација“, Хорс сугерираше дека со оглед на тоа што извештаите на ДИК навестуваат нејзино одобрување на Ethereum Futures ETF дојдоа неколку моменти по депонијата – голем фонд можеби ја истоварил нивната Биткоин позиција за да „активира каскада за купување ЕТХ“.

Се чини дека неговата цена е зголемена од вестите дека SEC може да бара да одобри производ на Ethereum Futures ETF веднаш во октомври.