Намалувањето на поддршката на американските Федерални резерви (ФЕД) за пазарите и економијата може да доведе до крипто „ледено доба“, предупредуваат странските медиуми.

Цените на криптовалутите паднаа, а биткоинот падна на најниско ниво во последните шест месеци под 38.000 долари во петокот. Со зголемувањето на каматните стапки на ФЕД и досадните регулаторни и технолошки проблеми, изгледите би можеле да бидат мрачни.

Работите се ладат во криптосферата, пишува Business Insider. Биткоинот драстично падна во споредба со ноемврискиот врв од близу 69.000 долари. Обемот на тргување е намален.

Некои инвеститори се загрижени дека пазарот влегува во „крипто зима“ – период кога цените нагло паѓаат и не успеваат да закрепнат повеќе од една година – бидејќи Федералните резерви нагло ја заоструваат монетарната политика.

Но, може да биде полошо од тоа. Crypto всушност би можел да оди во „леденото доба“, каде што цените остануваат ниски со години, а многу инвеститори губат интерес, рече Пол Џексон, раководител на истражување во распределбата на средствата на Invesco.

Не се работи само за политиката на ФЕД. Многу потенцијални инвеститори се сомневаат во технологијата и регулативите за криптовалути кои би можеле да го задушат развојот на индустријата.

На почетокот на минатата година, „кралот на обврзниците“ Џефри Гундлах рече дека мисли дека биткоинот е „стимулативно средство“, најмногу поттикнато од „порој“ пари од ФЕД и американската влада за време на кризата со коронавирусот. Но, помалку од една година подоцна, Банката на федерални резерви ја затвора чешмата додека се бори против зголемената инфлација. Пазарите сега очекуваат зголемување на каматните стапки во 2022 година.

„Централните банки и владите одиграа улога во подигнувањето на овие пазари, и како што овие политики се менуваат, тогаш мислам дека тие ќе играат улога во нивното депресирање. Мислам дека тоа би можело да биде ледено доба. Ако ги отстраните тие услови создадени од ФЕД…“ Тоа ќе го промени изгледот“, рече Џексон.

Се разбира, многу поддржувачи на криптовалутите не се согласуваат со овој став.

Ден Морхед, извршен директор на инвестициската фирма Pantera, неодамна изјави дека секторот треба да остане силен бидејќи употребата на крипто мрежи е зголемена. Тој особено го истакна растот на децентрализираните финансии или DeFi, каде финансиските активности како трговијата може да се вршат без потреба од посредници, благодарение на крипто технологијата.

Но, многу инвеститори се помалку оптимисти, а регулативата е особено загрижувачка. Централната банка на Русија предложи целосна забрана за рударство и трансакции, со што придонесе за споменатиот пад на вредноста на криптовалутите, кој беше забележан во петокот. Европските регулатори би можеле да ги заострат своите правила, а Шпанија и Обединетото Кралство се залагаат за рекламирање на криптовалути.

Џејмс Малколм, шеф на стратегијата за девизен курс во UBS, рече дека мисли дека проблемите со криптовалутите може да бидат еден од неколкуте фактори, со построги регулативи, кои би можеле да го вовлечат светот на криптовалутите во друга зима. Малколм потсети на заклучоците дека блокчејн технологијата е непријатна и далеку од децентрализирана. Во меѓувреме, корисниците на крипто мрежата етериум се огорчени од метежот и високите такси за трансакции, кои тешко се решаваат.

„Многу луѓе се чини дека се прашуваат дали [крипто технологијата] е толку ефикасна или не. Прашањето е – ако тоа беше толку очигледно технологија од следната генерација, тогаш зошто нема толку многу големи технолошки компании во неа? Зошто „Гугл не инвестираше?“, рече Малколм.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк