Вкупниот број на милијардери во Европа и нивното богатство се намалија во текот на минатата година, откри Форбс. Форбс објасни дека „топењето“ се случило поради остриот пад на бројот на милијардери и нивното богатство во Русија погодена од санкциите.

Од вкупно 2.668 милијардери чии заеднички средства вредат 12,7 трилиони долари на листата на светски милијардери на Форбс за 2022 година, Европејците заземаат 592 места, што е помалку од 628 пред една година.

Заедничкото богатство на европските милијардери падна од минатогодишниот врв од три трилиони на 2,8 трилиони долари.

Руската војна во Украина, ослабените валути и пониските проценети вредности за руските компании доведоа до пад на бројот на руски милијардери на 83 од 117 минатата година. Останатите руски милијардери вредат 320 милијарди долари, што е неверојатни 263 милијарди помалку од пред една година.

Шесте најбогати луѓе во Русија изгубиле по повеќе од 10 милијарди долари, според Форбс.

Европска земја со најмногу милијардери годинава е Германија со 134 имиња чие богатство вреди вкупно 608 милијарди долари. Сепак, поединечно Французите ги заземаат највисоките места на листата на најбогати Европејци – благодарение на нивниот луксуз и модни гиганти.

Вкупното богатство на 43 милијардери во Франција е зголемено за седум проценки од минатата година на 550 милијарди долари.

Не толку многу британски претприемачи напредуваат во Велика Британија колку странските компании со седиште во Лондон. Швајцарецот Гијом Пусаз, основачот на лондонскиот fintek Checkout.com, стана најбогатиот европски технолошки претприемач, со богатство од 23 милијарди долари.

Естонија го доби својот прв милијардер – Крист Карман, ко-основач на лондонскиот стартап за прекугранични плаќања Wise, додека Revolut, стартап за дигитално банкарство со седиште во Лондон, продолжи да добива на вредност – Николај Сторонски роден во Русија заработи 7,1 милијарди долари , а неговиот украински колега Влад Јаценко е богат 1,1 милијарда долари, пренесува Investor.

Разлика од САД

Европа е дом на третиот најбогат човек во светот, шефот на LVMH, Бернард Арно, кој – со богатство од 158 милијарди долари – е зад прворангираниот Илон Маск со 219 милијарди долари и вториот Џеф Безос со 171 милијарди долари. Франсоаз Бетанкур Мејерс од компанијата Лореал и Амансио Ортега од Зара го заземаат 14-то, односно 23-тото место меѓу најбогатите во светот. Мејерс е и најбогатата жена во светот.

Десетте најбогати европски милијардери на листата на Форбс за 2022 година вредат вкупно 590 милијарди долари, што е зголемување за 38 милијарди долари во однос на минатата година. За споредба, десетте најбогати американски милијардери вредат вкупно 1,2 трилиони долари, што ја илустрира големата разлика помеѓу технологијата кога станува збор за богатството на милијардери на самиот врв. Седум од десетте најголеми американски милијардери се технолошки магнати кои заработиле пари во годините по масовното прифаќање на персоналните компјутери, интернетот и социјалните медиуми. Европа, од друга страна, нема технолошки милијардер меѓу првите 10.