Агенцијата за проценка на одржливост Standard Ethics го намали рејтингот на банката ЈП Морган Чејс, откако американската банка откри дека сака да ја финансира несудената Супер лига.

Меѓу 12-те богати клуба имаше шест Англиски кои се надеваа дека ќе добијат трајно учество во новото најсилно натпреварување во фудбалот, но проектот се распадна по протестите и реакциите од навивачите и шефовите на владите низ цела Европа, пишува Гардијан.

Standard Ethics, која ги рангира корпорациите врз основа на одржливост според моделот на агенции за кредитен рејтинг, ги критикуваше клубовите, како и банката.

„Standard Ethics верува дека ориентацијата на клубовите вклучени во проектот и банката е спротивна на добрите практики на одржливост, кои агенцијата ги дефинираше во согласност со упатствата на ООН, ОЕЦД и ЕУ и го зема предвид интересот на акционерите“, рече агенцијата.

Агенцијата го намали рејтингот на ЈП Морган Чејс од „адекватен“ на „неусогласен“ поради неуспешниот проект на Суперлигата.

Наводно, банкарите на ЈП Морган Чејс издвоиле 3,25 милијарди евра за планираната Супер лига, главно за да му исплатат на секој тим 200 или 300 милиони евра, пишува Гардијан.

Буџет од 5 милијарди евра

Врз основа на првичните шпекулации за конкуренцијата, најавено е дека буџетот ќе биде околу 5,25 милијарди евра.

Поточно, на секој клуб што ќе го потпише договорот за основање му се ветени 350 милиони евра.

Планот беше 20 тимови да играат натпревари во средината на неделата, со 12 основачки клубови да се приклучат на уште три, додека преостанатите пет екипи ќе дојдат низ „квалификации“ врз основа на резултатите. Клубовите би биле поделени во две групи, од кои трите најдобри екипи би оделе директно во четвртфиналето, а 4-от и 5-тиот би играле бараж. Сезоната ќе кулминира со финале кое ќе се игра за време на викендот кон крајот на мај.