Единствената можност таа да има конкуренција е да има таен кандидат кој досега не ја објавил својата намера

Бугарскиот економски експерт Кристалина Георгиева е јасно подготвена да ја наследи Кристин Лагард на чело на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ).

Георгиева се очекува да биде единствениот кандидат што ќе се смета за оваа позиција, пренесува Ројтерс, повикувајќи се на два извори запознаени со процесот на селекција во Вашингтон. Крајниот рок за номинација на потенцијалните противници истекува во сабота во 05:59 часот по СЕСТ. Единствениот познат потенцијален конкурент, поранешниот министер за финансии на Велика Британија, Џорџ Озборн, одлучи да се откаже. Портпаролот на ММФ одби коментар.

Единствената шанса на Георгиева да се натпреварува е да има таен кандидат кој се уште отворено ја нема објавено својата намера да се натпреварува за функцијата. Правилата на ММФ забрануваат откривање на вакви апликации, освен ако самиот апликант јавно не ги изјавил своите намери.

Георгиева (66) презеде уште еден чекор во четвртокот откако земјите членки на ММФ гласаа да ја отстранат старосната граница за извршниот директор. Подзаконските акти бараа раководните директори да бидат под 65 години кога ќе ја преземат функцијата и им забрануваше да ја преземат функцијата по нивниот 70-ти роденден.

Георгиева би ја заменил 63-годишната Кристин Лагард, поранешна француска министерка за финансии, која ќе ја предводи Европската централна банка, откако ја води ММФ осум години.

Управниот одбор на ММФ има намера да донесе одлука за следниот управен директор до 4 октомври, две недели пред годишните состаноци на Светската банка и ММФ. Фондот е управуван од Европеец уште од основањето на крајот на Втората светска војна.

Георгиева беше номинирана од земјите на ЕУ во август како компромис по длабоките несогласувања за другите кандидати и повторените кругови на гласање во процесот предводен од Франција. Таа има задржано бројни високи позиции во Европската комисија, вклучувајќи го и Комесарот за буџет и има темелно познавање на новите пазари што ги сервисира Светската банка.

Американскиот министер за финансии Стивен Мнучин, кој го контролира најголемиот блок на гласање на ММФ, неодамна зборуваше позитивно за достигнувањата на Георгиева во Светската банка.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк