Финансиските апликации стануваат сè попопуларна форма на забава на паметните телефони на луѓето.

Трговските платформи Robinhood и Coinbase ги освоија првите две места во App Store на Apple оваа недела, бидејќи Американците го свртеа вниманието кон берзите и пазарите на криптовалути, објави CNBC.

Во петокот, апликацијата за трговија со Robinhood излезе на врвот, проследена со крипто-платформата Coinbase, според аналитиката на Сензор. На трето место на Apple App Store беше апликацијата TikTok.

Зголемувањето на популарноста доаѓа откако платформата за тргување со криптовалути Coinbase го направи своето деби за Nasdaq во средата, а биткоинот се искачи за повеќе од 64.000 американски долари за прв пат во историјата.

Зголемената популарност го истакнува бум во трговијата на мало за време на пандемијата и културата на т.н. „Мем“ споделувања околу компании како „GameStop“. Малопродавачот на видео игри привлече големо внимание во јануари откако група трговци од форумот WallStreetBets на мрежните социјални медиуми Редит предизвикаа, иако накратко, историски пораст на акциите на „GameStop“.

Обично социјалните медиуми и опциите за забава како „ТикТок“, „Редит“ и „Инстаграм“ се најбараните и најкористените мобилни апликации. Рангирањето го одразува моментумот во преземањата на апликацијата, но не мора да значи кај вкупното кумулативно преземање на апликацијата.

Ова не е прв пат Робинхуд да е на прво место. Во јануари, во екот на спорот за GameStop, брокерската фирма беше најпопуларна апликација во продавниците за апликации на Apple и Google. На второ место се најде друга апликација за тргување – WeBull. Coinbase, Square’s Cash App и Fidelity исто така беа во топ 10 во тоа време.

Трговската апликација Робинхуд, која запре купување на одредени акции среде лудилото околу „Гејмстоп“, доби реакција на социјалните мрежи, а подоцна нејзиниот главен извршен директор – Бугаринот Влад Тенев беше повикан да сведочи пред Конгресот на САД Сепак, Робинходи додаде околу 3 милиони клиенти само во јануари, според проценките на ЈМП Секјурити.

Инвеститорите на ризичен капитал внимателно го следат преземањето на одредени апликации. До неодамна, овој индикатор се користеше главно за мерење на успехот на апликациите на социјалните мрежи. Инвеститорите на Robinhood веќе користат слични метрика. Апликацијата успеа да собере капитал од 3 милијарди долари за неколку дена во јануари откако инвеститорите изјавија дека очекуваат силен раст бидејќи се справува одлично со односите со јавноста и регулаторната криза.

Друга трговска платформа, Чарлс Шваб, во четвртокот изјави дека додаде рекордни 3,2 милиони нови клиенти во првиот квартал – повеќе нови индивидуални сметки отколку во целата 2020 година.