Целта на Москва е да стане еден од водечките извозници на течен гас до 2030 година.

Речиси 2500 км североисточно од Москва, малото пристаниште Сабета се истакнува на позадината на арктичката пустина на полуостровот Јамал. Поранешното збирно место на советските геолози, Сабат сега е клучно место за најамбициозниот руски проект за течен природен гас, управуван од компанија која влезе на пазарот пред една година, пишува Олга Танасова, Дина Креникова и Ана Шириаевскаја за Блумберг.

Неколку пати неделно, огромни танкери го напуштаат оддалеченото пристаниште, носејќи супер ладен гас на пазарите во Европа и Азија.

Ова не е единственото претпријатие за течен природен гас надвор арктичкиот круг, но дефинитивно е најголемо.

“Новатек”, главниот акционер на фабриката за течен гас “Јамал”, изјави дека плановите за идните проекти ќе ја претворат Русија во еден од најголемите извозници на сино гориво само за една деценија.

Земјата е веќе најголемиот извозник на гас низ гасоводот и вториот по големина снабдувач на нафта во светот.

Објектот Сабат е уште една врска помеѓу претседателот Владимир Путин и природните ресурси на Русија со големите економии.

“Русија може да биде една од четирите најголеми извознички на течен гас”, рече главниот финансиски директор на “Новатек” Марк Џетвеј за време на интервју во Лондон.

Демонстрација на потенцијалот

Руската компанија демонстрира дека е можно да се произведуваат и втечнување горива во екстремни услови како оние во “Јамал” на конкурентни цени и да се испорачуваат на пазари кои се наоѓаат на илјадници километри од Сабета.

Овој план е помогнат од топењето на арктичкиот мраз, што го овозможува специјализирана флота од танкери да превезуваат гориво по северното крајбрежје на Русија.

Оваа недела, Владимир Путин ќе го претстави потенцијалот за развој на руските горива на Меѓународниот Арктички Форум во Санкт Петербург. Шефот на државата е долгогодишен поддржувач на нафтените и гасните ресурси кои лежат под вечно замрзнатата површина на Арктикот.

“Можеме смело да кажеме дека во овој и наредниот век Русија ќе го прошири своето производство, благодарение на Арктикот”, изјави Путин.

“Новатек”, чии најголеми акционери вклучуваат имињата на милијардери Леонид Микелсон и Генадиј Тимченко, како и францускиот енергетски гигант Total SA, стана најголем производител на течен гас во Русија, откако започна производството на ова гориво во Јамал пред повеќе од две години. Објектот го достигна својот полн капацитет до крајот на 2018 година, двојно зголемување на глобалниот удел на Русија на 8 отсто.

Огромни резерви

Руското Министерство за енергија го пресметува вкупниот износ на гасни извори во регионот на околу 210 трилиони долари. кубни метри, или околу 70% од светските резерви.

Резервите на гас на Новатек се проценуваат на околу 3,3 трилиони кубни метри, вели Jetway.

“Ние веруваме дека Русија може да биде четврта, па дури и трета по големина извозник на течен гас во светот”, вели Карен Костанјан, аналитичар во Банката на Америка Мерил Линч во Москва.

Ресурсите за кои се работи се наоѓаат на повеќе од 5.000 километри од клучните азиски пазари и околу 4.000 километри од европските трговски центри како Ротердам.

“Новатек” има потреба од ниски температури за течен природен гас (минус 59 степени Целзиусови). За ова е потребна посебна технологија за изградба во зони за замрзнување, како и адаптација на танкери да се плови во ледени води.