Антизападната коалиција предводена од Русија и Кина станува се помоќна, пишува германското издание на „Ди Велт“.

– Во Германија многумина веруваат дека повеќето земји ја поддржуваат Украина, но сите тие се далеку од вистината – се наведува во изданието.

Како што истакна авторот на написот Стефан Ост, антизападниот блок кој го претставува БРИКС го проширува своето политичко и економско влијание.

Додека Г7 ориентирана кон запад претставува население од 771 милион луѓе, повеќе од три милијарди живеат во седум земји кои се противат на САД и Европа.

Според авторот, економските врски на БРИКС само ќе се зајакнат.

– Русија стана главен снабдувач на ѓубрива за Бразил, кој е втор најголем извозник на месо во светот. Расте бројот на кинески автомобили на руските патишта, а индиските синџири супермаркети ќе отворат свои филијали во оваа земја – се истакнува во изданието.

Во исто време, како што резимира авторот на текстот, овие земји ги обединува отфрлањето на идејата за супериорност и западните вредности.

Минатата недела заврши 14-тиот самит на БРИКС, со кој претседаваше Кина. На самитот присуствуваа шефовите на земјите на асоцијацијата – рускиот претседател Владимир Путин, индискиот премиер Нарендра Моди, бразилскиот претседател Жаир Болсонаро и претседателот на Јужна Африка, Сирил Рамафоса. Со него претседаваше кинескиот претседател Си Џинпинг.

Во средината на мај, кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји изјави дека кинеската страна предлага да започне процесот на проширување на БРИКС.

Според него, ова ќе помогне да се покаже отвореноста и инклузивноста на организацијата, да се одговори на очекувањата на земјите во развој, да се зголеми репрезентативноста и влијанието на асоцијацијата и да се даде поголем придонес во зачувувањето на мирот и развојот.