Посетата на Владимир Путин на Ташкент е првата по смртта на поранешниот претседател на Узбекистан, Ислам Каримов

Русия и Узбекистан ще строят ядрена централа за 11 млрд. долара

Рускиот претседател Владимир Путин и узбекистанскиот претседател Шакват Мирзиев во Ташкент. Фото: Ројтерс

Русија и Узбекистан објавија дека работат на 11 милијарди долари нуклеарна централа за намалување на енергетскиот дефицит во централноазиската држава, објави Еурактив.

Рускиот претседател Владимир Путин го посети Узбекистан за првпат откако актуелниот претседател Шакат Мирџиев го замени својот претходник Ислам Каримов, кој владееше со земјата речиси три децении пред да почине во 2016 година.

За време на посетата, двете земји потпишаа договор вреден 27,1 милијарди долари, објави узбекското Министерство за економија.

“Узбекистан е наш лојален и стратешки партнер. Ќе дадеме се од себе за да ги зајакнеме нашите односи “, рече Владимир Путин во Ташкент.

Нуклеарната централа, која треба да биде готова до 2028 година, е дел од стратегијата на Москва да закрепне позициите во овој регион на позадината на сериозната конкуренција од страна на Кина.

Проектираното производство на електрична енергија од фабриката ќе изнесува околу 20% од националното производство на енергија во Узбекистан.

Путин рече дека проектот, кој беше прв од ваков вид во пост-советската Централна Азија, ќе помогне во снабдувањето со електрична енергија и со соседните земји.

Чернобил хаварија и тестовите на атомски и водород бомби во степите на Казахстан, имаат изградено едно крајно скептични мислење на земјите од регионот во однос на нуклеарната енергија, со што Русија ќе треба да се борат во следните години.

Росатом, рускиот државен директор Алексеј Лијачов, гарантира дека фабриката ќе биде изградена во согласност со меѓународните стандарди во нуклеарната технологија.

“Основниот критериум за изградба ќе биде безбедноста”, рече Лихачов.

Билатералната трговија меѓу Русија и Узбекистан забележа раст од над една третина до 3,7 милијарди. Долари во 2017 година, откако Ташкент успеа да се ослободи од три децении на економска изолација под менаџментот на Каримов.

Меѓу другите економски договори потпишани меѓу Путин и Мирзиевски беше трговскиот меморандум за разбирање меѓу руската енергетска компанија Лукоил и Узбекнефтегаз Узбекистан.