Го купил анонимен учесник за 26,6 милиони долари

Редок пурпурно-розов дијамант беше продаден за 26,6 милиони долари на аукција во Сотби во Женева во средата. Дијамантот, кој беше ископан во Русија, беше опишан како „вистинско чудо на природата“, пренесуваат Франс прес и Ројтерс.

Духот на розата е овален скапоцен камен од 14,83 карати, кој се очекуваше да чини меѓу 23 и 38 милиони долари, рече Сотби. Иако наддавањето започна со цена од 16 милиони долари, крајната сума достигна 21 милион долари. Со провизијата, каменот постави светски рекорд за пурпурно-розови дијаманти.

Розовиот дијамант бил продаден на купувач кој лицитирал на телефон и сакал да остане анонимен.

Во последниве години, дијамантите во природна боја беа многу посакувани од најбогатите луѓе во светот. За разлика од белите дијаманти, овие камења имаат специфична решеткаста структура што ја прекршува светлината, создавајќи ефект на боја.
На почетокот на овој месец, рудникот Аргил во Западна Австралија, најголемиот извор на розови дијаманти во светот, го запре производството поради исцрпување на ресурсите.

Скапоцен камен е врежан од најголемиот розов кристал пронајден во Русија и бил ископан во јули 2017 година од руската компанија за експлоатација на дијаманти Алроса. Тој е прикажан во Тајпеј, Хонг Конг и Сингапур.

„Среќниот купувач може да има корист од зголемувањето на цените на розовите дијаманти во следните години, благодарение на нивната растечка реткост“, рече Тобијас Корминд, управен директор на најголемата европска компанија за дијаманти преку Интернет, „Дијаманти 77“.

Според Сотби, пет од десетте најскапи продадени дијаманти некогаш се розови.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк