© Reuters. U.S. President Trump hosts White House reception for Congressional Medal of Honor recipients in the East Room of the White in Washington

ВАШИНГТОН – Соединетите Американски Држави денес (14/09/2018 ) изрекоа санкции против тајландската авијациска компанија,за која тврдат дека дејствувала во име на иранскиот Махан Ер, кој го обвинуваат за пренесување војници и резерви во Сирија за поддршка на сирискиот претседател Башар ал Асад.

Новите акции се насочени кон „Мојата авиокомпанија“ во Бангкок и ги модифицираат санкциите против малезиското претпријатие Mahan Travel and Tourism, соопшти американското Министерство за финансии. Махан Ер е веќе под санкции на САД.

“Махан Ер продолжува да лета во Сирија секоја недела, дури и кога милиони невини цивили во провинцијата Идлиб се под закана од неизбежен напад од убиствениот режим на Асад и неговите поддржувачи во Иран и Русија”, рече државниот секретар Стивен Мнучин во соопштението.

Санкциите доаѓаат откако Турција во петокот соопшти дека разговарала со сите партии во сирискиот конфликт, меѓу кои и Иран и Русија, за да се спречи офанзивата на сириската влада во провинцијата Идлиб.