БЕРЛИН (Ројтерс) – На Германија не и треба економски пакет за стимули и нејзината „црна нула“ урамнотежена буџетска политика е корисна за постигнување на здрави финансии, но не треба да стане фетиш, изјави шефот на националната централна банка за „Зидојче Цајтунг“.

„Како политичка буџетска цел, црната нула ја исполнува педагошката цел да обезбеди здрави финансии. Ова е постигнато досега. Секако, црната нула не треба да се претвора во фетиш“, рече Јенс Вајдман во интервјуто објавено во Интернет изданието на весникот.

Многумина конзервативци на канцеларката Ангела Меркел се посветени на тоа да постигнат избалансиран буџет без да издаваат нов долг, но новите водачи на нивните коалициони партнери на Социјалдемократите (СПД) ја оспорија политиката.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк