Денот кога Pfizer објави дека нејзината вакцина е ефикасна 90%, златото го претрпе вториот најголем пад во последните седум години

Рекордно надуваниот пазар на злато се соочува со егзистенцијално прашање по напредокот во фармацевтски производи овој месец: што ќе се случува со цената на златото откако вакцините за Covid-19 ќе започнат да делуваат?

Многумина го гледаат златото како архетипско прибежиште чија цена е неизбежно поголема во време на превирања. Според оваа логика, почетокот на крајот на кризата ќе биде пресвртница за овој благороден метал. Но, благородниот метал служи и како жива ограда против инфлацијата. И со огромни количини пари што се влеваат во глобалната економија оваа година, сите знаци на пораст на потрошувачките цени може да предизвикаат инвеститорите да се вратат назад кон златото, пишува Блумберг.

За поголемиот дел од 2020 година, условите тешко дека ќе бидат подобри за златото, бидејќи протокот на пари, послабиот долар и глобалната несигурност ја зголемија побарувачката, зголемувајќи ги цените. Падот на реалните каматни стапки во Соединетите држави предизвика поголеми добивки во јули и август, на крајот испраќајќи го златото до рекордно високо ниво од 2.075 американски долари за унца.

Иако оттогаш цените паднаа малку, инвеститорите продолжија да вложуваат средства во кои се тргува со размена, кои на својот врв во октомври годинава инвестираа скоро во 900 тони метал, што е повеќе од двојно зголемениот прилив во 2019 година.

За неколку недели сè се смени.

Златото го претрпе својот втор најголем пад во последните седум години на денот кога Pfizer Inc. објави рани резултати кои покажуваат дека нејзината вакцина е ефикасна 90%.

ЕТФ, кои беа толку важни за златото оваа година, објавија опаѓање најмалку шест последователни дена, додека обложувалниците на хеџ фондовите беа близу до најниското ниво од 17 месеци во неделата што завршува на 17 ноември.

Прашањето на инфлацијата ќе биде клучно за каква било можност сега, и тоа не за прв пат. Златото го сруши својот претходен рекорд во 2011 година, веднаш по финансиската криза, кога централните банки започнаа со нивното квантитативно олеснување, предизвикувајќи стравувања од хиперинфлација во германски стил. Но, тогаш биковите на крајот беа разочарани бидејќи инфлацијата беше под контрола.

Овој пат може да биде поинаку, вели Оливер Харви, макро стратег во Дојче банка АГ.

 

Забрането превземање на содржината без претходно одобрение од редакцијата на БанкоМетар.мк