За Џејми Димон, биткоинот не е ништо подобар од „камен за миленичиња“. За покојниот Чарли Мангер, долгогодишен соработник на Ворен Бафет, тоа е „огромна глупост“. И за американската сенаторка Елизабет Ворен, тоа е одлична алатка ако сте терорист, дилер на дрога или измамник.

Можеби. Но, еве уште една работа за биткоинот: тој нема да исчезне наскоро. И она што некогаш беше речиси универзален отпор кон него на Wall Street, од ден на ден исчезнува.

Со оглед на тоа што криптовалутата вртоглаво се искачи во последните неколку недели, назад на највисоките нивоа што ја шокираа старата гарда пред години – прво 40.000 долари, потоа 50.000 долари, а потоа, само неколку дена подоцна, 60.000 долари – на многу експерти им стана јасно дека основната побарувачка од млади и стари, богати и сиромашни, едноставно е премногу робустен и стабилен за да дозволи биткоинот да пропадне како камен-темелник на класата на средства. Дури и брзиот пораст на каматните стапки во САД – долго време се сметаше за можна смртна казна за биткоинот – не беше доволен за да се спречи ентузијазмот.

„Не е важно што велат Џејми Димон или Елизабет Ворен, неговата добра пријателка“, изјави во интервјуто Мајкл Новограц, основач и извршен директор на Galaxy Digital Holdings Ltd. и еден од најдолгогодишните поддржувачи на биткоинот.

„Многу луѓе веруваат дека тука има вредност.

Оваа неумолива побарувачка создаде итна дилема за инвестициската индустрија. Наследените титани можеби ќе продолжат да го избегнуваат познатото нестабилно и склоно кон скандали средство дури и кога ќе се сервира во нова обвивка за ЕТФ, погодна за регулативата. Ова е пристап на Vanguard, ултра-конзервативна трговија. Или тие можат да им дадат на своите клиенти она што го сакаат, без оглед на долгата листа на ризици. Bank of America, Merrill Lynch и Wells Fargo & Co. се меѓу најновите фирми кои тргнаа по тој пат, давајќи им на некои брокерски клиенти пристап до новите фондови со кои се тргува биткоинот преку берза и не дозволувајќи им на нивните советници да ги препорачуваат, пишува Yahoo! Финансии.

„Wall Street ќе прифати се што ќе им собере пари, така што не е важно дали е добро или лошо“, рече Мајкл Росен, главен инвестициски директор во инвестициската компанија „Angeles Investments“, додавајќи дека довербата во криптовалутите како биткоинот се граничи со заблуда.

Она што не е заблуда се парите кои се во игра. Десет spot-Bitcoin ETF-и кои сега се тргуваат во САД забележаа околу 8 милијарди долари нето-приливи, а средствата управувани од инвестициските гиганти Fidelity и BlackRock го преземаат лавовскиот дел. Само iShares Bitcoin Trust на BlackRock собра 10 милијарди долари за само седум недели – најбрзиот ETF што некогаш ја достигнал таа пресвртница и подвиг што го однесе првиот златен ETF повеќе од две години откако беше лансиран во 2024 година, според Bloomberg Intelligence.

Сета таа нова ETF готовина е потребна за да се најдат биткоини за купување на пазар познат по „сопствениците“ кои со задоволство го држат цврсто и гледаат како бројките растат. Се разбира, секој има своја цена, а ненадејната побарувачка повторно ги исполни трговците на мало на самиот крипто пазар. Како што цената се искачуваше повисоко и повисоко, напливот на активност предизвика серија прекини во средата и привремено прикажување на салдото од 0 долари за некои корисници на Coinbase, најголемата американска крипто берза.

Сепак, масовниот собир на крипто инспириран од свежи пари, исто така, се заканува да ги зголеми ризиците својствени за класата на средства – ризици кои сега се вклучени и инвестициски фирми со сина крв, барем во однос на репутацијата. Како прво, Џими Су, главен службеник за безбедност во Binance, предупредува дека оптимистичниот сентимент може да предизвика зголемување на „rug pulls“ – вид на измама каде што развивачот промовира крипто-проект за да привлече пари, а потоа да исчезне со парите.

Подеднакво важна – иако поприземна – грижа е едноставниот пазарен ризик на биткоинот. Додека самонаречените „деген“ трговци го бркаат растот, тие натрупуваат позајмени средства за да помогнат во максимизирање на профитот од тргувањето, откако таквата потпора пресуши со падот на крипто заемодавците како Целзиус пред речиси две години.